10 ciekawostek z życia i twórczości Andy’ego Warhola

W latach 50. w powojennej Wielkiej Brytanii i Ameryce zadebiutował pop art. Żadna inna postać nie odegrała większej roli w popularności tego trendu, niż Andy Warhol!

Choć jego prace często mówią same za siebie, warto dowiedzieć się więcej o samej postaci artysty stojącego za tą sztuką. Oprócz tego, że możemy rzucić okiem na ekscentryczność Andy’ego, może pomóc nam to zrozumieć znaczenie jego wpływu – zarówno na pop art, jak i na historię sztuki w całości.

ZMIANA NAZWISKA

Tak naprawdę nazywał się Andy Warhola, jednak zdecydował się na ucięcie ostatniej litery nazwiska.

FETYSZ STÓP I BUTÓW

Po uzyskaniu dyplomu z projektowania graficznego w Carnegie Institute of Technology i przeprowadzce do Nowego Jorku w 1949 r. otrzymał zamówienie od Glamour Magazine, aby zilustrować obuwie do reklam. Na początku lat 50. jego fantazyjne obrazki przykuły uwagę szewca Israela Millera z Manhattanu, który zaproponował Warholowi pracę, jako projektant obuwia. Buty odegrały znaczącą rolę we wczesnej karierze Andy’ego, jako artysty komercyjnego – jego reklamy z lat 50. XX wieku były bardzo popularne, a fetysz butów i stóp trwał przez całe życie.

View this post on Instagram

#warholshoes 💕

A post shared by Ruby Assata (@rubyassata) on

KOMPULSYWNE KOLEKCJONOWANIE

Przez dwadzieścia lat Warhol regularnie wypełniał kartonowe pudła interesującymi (go) przedmiotami znalezionymi w ciągu dnia. Do śmierci zgromadził ponad 600 takich „kapsuł czasu”.

JADANIE W SAMOTNOŚCI

Andy uwielbiał jeść w samotności. Miał nawet pomysł na otwarcie sieci restauracji „ANDY-MATS” – restauracji dla Samotnych.

RYSUNEK Z DZIECIŃSTWA WART FORTUNĘ

Pierwsza znana praca mistrza pop artu – portret aktora Rudy’ego Vallee’a – powstała, gdy Andy miał 10 lat. Została kupiona przez pewnego kolekcjonera za jedynie 5 dolarów, dziś natomiast ten portret kosztuje około 2 mln dolarów.

Zobacz inne dziecięce obrazy wielkich mistrzów

OPERACJA PLASTYCZNA NOSA

W wieku 29 lat artysta zmienił kształt nosa, aby usunąć zaokrąglony kontur rysu twarzy.

ZAMIŁOWANIE DO TAKSYDERMII

Andy był wielkim fanem wypychania zwierząt. W swojej kolekcji posiadał m. in. pawia, pingwina, lwa, głowę łosia, a nawet wielkiego doga niemieckiego.

ALTER EGO

Alter ego Warhola był(a) Drella, imię powstałe z kombinacji słów Dracula i Cindrella (Kopciuszek).

NIETYPOWY NAGROBEK

Warhol zmarł w 1987 roku na skutek arytmii serca, po przeprowadzonej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. Artysta życzył sobie, żeby na jego nagrobku napisane było jedynie słowo „figment” (z ang. wymysł, fikcja), ale jego życzenie nie zostało spełnione.

WYPRZEDANIE MAJĄTKU

Sprzedanie całego majątku Warhola po jego śmierci zajęło domowi aukcyjnemu Sotheby’s tylko 9 dni i przyniosło zysk w wysokości 20 milionów dolarów.

Zostaw komentarz