10 najciekawszych domów w Polsce

Poznajcie jedne z najciekawszych domów jednorodzinnych w Polsce. Są piękne, nowoczesne i ciężko przejść obok nich obojętnie. Oto polska architektura mieszkalna na światowym poziomie!

Lustrzany dom, Izabelin – REFORM

Jest to projekt budynku w samym środku natury. Lustrzana elewacja ma odbijać otaczający las i wizualnie wtopić się z jego otoczenie podkreślając białą, kubiczną bryłę piętra.

Powierzchnia budynku 400m2

źródło: reformarchitekt.pl

Dom Kereta, Warszawa – Jakub Szczęsny

Jest to najwęższy dom na świecie. Powstał bardziej jako instalacja artystyczna będąca zaciszem dla artystów, ale jest on w pełni funkcjonalny. Można w nim mieszkać jak również pracować. Ciasny, ale własny – i do tego w Warszawie!

Powierzchnia budynku 14m2

źródło: www.domkereta.pl

Dom kwadrantowy – KWK Promes Robert Konieczny

Dom, który podąża z duchem czasu i… za Słońcem. Aby w pełni wykorzystać każdy promień światła taras jest ruchomy i przesuwa się w ciągu dnia zapewniając przyjemny cień latem lub doświetlenie zimą.

Powierzchnia budynku: 558m2

Arka, Brenna – KWK Promes Robert Konieczny

Jest to najbardziej znany dom w Brennej. Prozaicznie prosta betonowa bryła w kształcie stodoły została zaprojektowana przez i dla tej samej osoby – Roberta Koniecznego.

Powierzchnia budynku 138 m2

źródło: www.kwkpromes.pl

Pod Dębem, Warszawa – Szczęśniak Denier Architekci

Ideą było ograniczenie widoku od strony ulicy, a jego maksymalne otwarcie intymną część, czyli ogród. Oglądając zdjęcia, aż trudno uwierzyć, że dom znajduje się w samej stolicy.

Powierzchnia budynku 433m2

źródło: sda.com.pl

Butterhouse, Kraków – Ola Wołczyk

Dom zachwyca swoją kubaturą, drewnianą elewacją, funkcjonalnością wnętrza, ale przede wszystkim ogromną szklaną fasadą.

Powierzchnia budynku 200m2

źródło: olawolczyk.pl

Domo dom, Kraków – Tadeusz Lemański

Kolejny na liście mały dom dla jednej osoby. W pełni funkcjonalny, o nietypowym kształcie (mimo ogólnych wymagań z zagospodarowania terenu o dachach dwuspadowych).

Powierzchnia budynku: 40m2

źródło: www.architektlemanski.pl

Dom w Krostoszowicach – RS+ Robert Skitek

Dwie nietypowe, geometryczne formy wykończone nowoczesnym łupkiem wybijają się na tle okolicznej chaotycznej zabudowy. Dom otwiera się dużymi przeszkleniami na widok lasu od strony ogrodu.

Powierzchnia budynku: 305m2

źródło: rsplus.pl

Dwie stodoły, Tychy – RS+ Robert Skitek

Dom składa się z dwóch osobnych brył. Jednej zwróconej bardziej w stronę południową zawierającą strefę dzienną oraz drugiej, bardziej przysłoniętą, z częścią intymną oraz garaż.

Powierzchnia budynku: 251m2

źródło: rsplus.pl

Dom za dachem, Kraków – Superhelix

Od strony ulicy dom został przysłonięty został dachem z trawnikiem o powierzchni większej, niż zajęty przez budynek teren, oddając w ten sposób naturze to co do niej należało. Jednak nie jest to jedyny ciekawy element tego budynku. Od strony południowej odsłonięta jest nietypowa krzyżowa konstrukcja belek, która przechodzi również do wnętrza.

Powierzchnia budynku: 189m2

Wszystkie domy te mniejsze i większe mogą przyciągać oko i zachwycać. Pracownie je tworzące słuchają potrzeb swoich inwestorów i przekładają je na swój język projektowy – tak powstają najwspanialsze domy! Która realizacja podoba Wam się najbardziej? Dodalibyście coś do tej listy? Piszcie w komentarzach 🙂

Zestawienie przygotowała arch. wnętrz Nela Just, prowadząca autorską pracownię projektową NELA JUST architektura wnętrz.

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Polska rozpoczęła budowę pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju - KuKulturze.pl

[…] Zobacz też 10 najciekawszych domów w Polsce […]