100% drewna w drewnie – japońska sztuka stolarska kanawatsugi

Czego potrzeba, żeby postawić budynek? Wielu z nas odpowiedziałaby pewnie: desek i gwoździ. A gdyby pójść o krok dalej i wykorzystać jedynie drewno?

Stolarze czy cudotwórcy?

Sztuka, która na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwa, dla miyadaiku – japońskich stolarzy zajmujących się budową i renowacją obiektów sakralnych – nie ma tajemnic. Rzemieślnicy ci wznoszą drewniane domy mieszkalne i świątynie nie używając żadnych metalowych łączników.

Potrzeba matką wynalazku

Stosowana przez nich tradycyjna metoda kanawatsugi, oparta na bezpośrednim łączeniu drewnianych elementów, została wynaleziona ponad tysiąc lat temu w odpowiedzi na niską dostępność potrzebnego do produkcji gwoździ żelaza. Metoda umożliwia osiągnięcie zadziwiających wręcz efektów: budynki tego typu należą do najtrwalszych na świecie, a japońscy budowniczowie z sukcesami posługują się nią od wieków.

Wiele budynków tego typu – głównie szintoistycznych i buddyjskich świątyń – można do dzisiaj oglądać w mieście Kamakura, które w okresie XII-XIV w. pełniło funkcję stolicy Japonii. Aby móc na bieżąco je remontować i stawiać nowe budynki, miyadaiku muszą opanować wiele sposobów łączenia drewnianych elementów. Każdy z nich jest praktykowany i udoskonalany od setek lat; wszystko po to, by osiągnąć najwyższą możliwą stabilność i trwałość konstrukcji.

Za kulisami pracy miyadaiku

Okazję do bliższego poznania kanawatsugi stwarza “The Joinery” – biblioteka animacji prezentujących poszczególne techniki łączenia. Przykłady ich praktycznego zastosowania można z kolei zobaczyć na kanale YouTube “Japanese Architecture: Wisdom of our Ancestors”. Nazwa kanału nie jest przypadkowa – bez głębokiego szacunku dla pracy, wiedzy i doświadczeń zdobywanych przez kolejne pokolenia mistrzów rzemiosła współcześni miyadaiku nie byliby w stanie efektywnie kontynuować ich dzieła. 

Stolarze czerpią wiedzę nie tylko z dokumentacji i filmów instruktażowych, ale przede wszystkim poprzez obserwację wiekowych budowli. Każda z nich wystawia wyjątkowe świadectwo ludzkiej pomysłowości i kunsztu; stworzony dzięki nim system architektoniczny do dziś budzi zachwyt na całym świecie.

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz