Najdroższe obrazy na świecie

Wartość dzieł sztuki sięga bajońskich sum, a każdy nowy rekord sprzedaży odbija się szerokim echem nie tylko wśród miłośników malarstwa. Przed Tobą czołowa piętnastka najdrożej sprzedanych obrazów!

Jak czytać ranking?
W nagłówkach podajemy kolejno tytuł i autora obrazu, datę jego powstania oraz kwotę, za jaką sprzedano dzieło. Poniższa lista przedstawia aktualny stan rzeczy (2020 r.) – obserwuj KuKulturze, by nie przegapić żadnej informacji o nowych rekordach sprzedaży!

1. Zbawiciel świata – Leonardo da Vinci | 1506-1513 | >450,3 mln $

Olejny obraz na desce jest interpretacją tradycyjnego ikonograficznego motywu Salvator Mundi.  Na malowidle widnieje błogosławiący światu Jezus Chrystus ze szklaną kulą w dłoni; przedmiot ten symbolizuje ziemski glob. Autorstwo dzieła przez wieki budziło wątpliwości – wielu badaczy przypisywało je uczniowi Leonarda, Giovanniemu Boltraffio. Ekspertyza przeprowadzona w 2011 r. ostatecznie potwierdziła jednak, że obraz wyszedł spod ręki Leonarda, co błyskawicznie wyniosło jego wartość na niebotyczny poziom. W 2017 r. rosyjski miliarder Dmitrij Rybołowlew sprzedał go Ministerstwu Kultury i Turystyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich za ponad 450 mln dolarów; do dziś nikt nie zbliżył się do tej kwoty.

2. Zamiana – Willem de Kooning | 1955 | 310 mln $

Abstrakcyjny pejzaż namalowany farbami olejnymi na dwumetrowym płótnie, wykonany we wczesnym okresie aktywności twórczej de Kooninga, jest jednym z jego szczytowych osiągnięć artystycznych. W latach 80. malarz podupadł na zdrowiu, a postępująca choroba Alzheimera położyła się cieniem na jakości jego pracy, co automatycznie podniosło wartość dzieł z początkowego etapu twórczości. Najdroższe z nich, Zamiana, w 2016 r. przeszło w ręce amerykańskiego inwestora Kennetha Griffina.

3. Gracze w karty – Paul Cezanne | 1892-1893 | 272 mln $

Cezanne poświęcił tematowi gry w karty całą serię obrazów nawiązujących do twórczości braci le Naim, poświęconej codziennemu życiu chłopów. Uwagę widzów Graczy w karty przykuwa przede wszystkim niecodzienna atmosfera namysłu i intymności – brak tu dynamiki, swobody, gwaru towarzyszącego towarzyskim partyjkom, a graczom bliżej do intelektualnego skupienia niż hazardowych emocji. Obraz kupiony w 2011 r. przez rząd Kataru piastował rekord wartości przez kolejne 6 lat.

4. Nafea Faa Ipoipo – Paul Gauguin | 1892 | 217 mln $

Nafea Faa Ipoipo, czyli w języku tahitańskim Kiedy mnie poślubisz?, to jedno z najsłynniejszych dzieł polinezyjskiego okresu twórczości Gauguina. Portret dwóch Tahitanek – jednej ubranej w tradycyjny strój, a drugiej w suknię w europejskim stylu – przeszedł z rąk prywatnego kolekcjonera Rudolfa Staechelina na własność Kataru w 2014 r.

5. Numer 17A – Jackson Pollock | 1948 | 207 mln $

Jak mówił sam artysta, w jego pracy nie liczył się rezultat, a proces – obrazy nie stanowią zapisu obiektów, ale samego aktu twórczego. Dzieła Pollocka skomponowane z tysięcy nieregularnych plam, krzywych i pociągnięć pędzla to kwintesencja estetyki ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a sam artysta jest jednym z najszerzej znanych twórców sztuki współczesnej. Najdrożej sprzedany obraz Pollocka, Numer 17A, znajduje się obecnie w kolekcji Kennetha Griffina.

6. Węże wodne II – Gustav Klimt | 1904-1907 | 193,4 mln $

Nazwisko Dmitrija Rybołowlewa nie schodzi z czołówek mediów poświęconych rynkowi sztuki: poza rekordową sprzedażą Zbawiciela Świata Rosjanin ma także na koncie kupno dwóch kolejnych obrazów z naszej listy. Pierwszy z nich trafił w ręce Rybołowlewa w 2013 r.: Węże wodne II to studium kobiecej cielesności i charakteru związków jednopłciowych z zastosowaniem charakterystycznych dla Klimta złotych i srebrnych ornamentów.

7. Nr 6 – Mark Rothko | 1955 | 193 mln $

Obraz pędzla najsłynniejszego przedstawiciela color field painting kosztował Rybołowlewa niewiele mniej, a cała transakcja stała się przyczynkiem do wybuchu polityczno-finansowej afery opisywanej pod nazwą Monacogate. Główną jej postacią był szwajcarski marszand Yves Bouvier, który pośredniczył we wszystkich artystycznych zakupach Rybołowlewa. Oligarcha oskarżył go później o sztuczne zawyżanie prowizji od sprzedaży na łączną sumę ponad 800 mln dolarów – w efekcie Bouvier trafił do aresztu. Dziennikarze śledczy ujawnili jednak, że w przeddzień zatrzymania Rybołowlew spotkał się potajemnie z ministrem sprawiedliwości Monako, co jasno wskazywało na powiązanie obu spraw. Ostatecznie minister stracił rządową posadę, a nad Rybołowlewem do dziś ciążą oskarżenia o korupcję i pranie pieniędzy.

8. Portrety Maertena Soolmansa i Oopjen Coppit – Rembrandt | 1634 | 186 mln $

Portrety przedstawiają parę narzeczonych, a Rembrandt wykonał je z okazji ich ślubu. Każda z postaci namalowana jest na osobnym płótnie; mimo to zawsze prezentowano je i przechowywano jako jedną całość. Beneficjentem rekordowej transakcji był Eric de Rotschild, który sprzedał obrazy Luwrowi i Rijksmuseum. Układ zawarty między muzeami jest ewenementem na współczesnej scenie artystycznej – w myśl umowy portrety nigdy nie zostaną rozdzielone i będą naprzemiennie wystawiane w obu placówkach, a każda z nich ma 50% praw do wartości dzieła.

9. Kobiety Algieru – Pablo Picasso | 1955 | 185,5 mln $

W 2015 roku obraz znalazł się na szczycie listy najdrożej sprzedanych dzieł. Jego nabywcą jest katarski szejk Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, który podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie’s pokonał czterech innych potencjalnych kupców. Komentatorzy aukcji podkreślali, że czynnikiem, który winduje ceny obrazów Picassa tak wysoko, jest ich unikalność: geniusz artystyczny i rozpoznawalność hiszpańskiego kubisty nie mają sobie równych wśród współczesnych twórców.

10. Akt leżący – Amadeo Modigliani | 1917-18 | 176,2 mln $

W ostatnich latach życia Modigliani zmagał się z problemami zdrowotnymi i finansowymi, a środki do życia zawdzięczał polskiemu marszandowi Leopoldowi Zborowskiemu; ten wraz z żoną Anną przyjął artystę pod swój dach i wypłacał honorarium modelkom, które pozowały mu do ostatniego cyklu aktów. Były wśród nich przyjaciółki i żony przyjaciół „Modiego”, nowo poznane kelnerki, barmanki i miłośniczki talentu malarza. Wiele z nich nazwał z imienia, ale największą sławę przyniosła mu ta anonimowa, sportretowana na obrazie Nu couche (Akt leżący) . Aukcję przeprowadzoną w Christie’s wygrał majętny Chińczyk Liu Yiqian.

11. Nr 5, 1948 – Jackson Pollock | 1948 | 170,2 mln $

Obraz sprzedany w 2006 r. w prywatnej transakcji przeprowadzonej w domu aukcyjnym Sotheby’s dzierżył palmę pierwszeństwa na liście najdroższych obrazów świata aż przez 5 lat. Praca o powierzchni 32 stóp utrzymana w szaro-żółto-brązowej kolorystyce realizuje ideę twórczą Pollocka, według której spontaniczne rozlewanie farb na płótnie pozwala wydobyć dla oczu widzów „prawdziwe życie obrazu”.

12. Kobieta III – Willem de Kooning | 1953 | 167,2 mln $

Amerykanin holenderskiego pochodzenia pojawia się w naszym zestawieniu już drugi raz: obraz kobieta III zostałsprzedany w 2006 r. za pośrednictwem Gagosian Gallery, a kupił go amerykański inwestor Steven A. Cohen. Warto zaznaczyć, że w latach 1770- 1994 r. obraz znajdował się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie. Rewolucja obyczajowa, która przetoczyła się przez Iran pod koniec lat 70., narzuciła jednak galeriom sztuki na tyle surowe reguły cenzury obyczajowej, że dzieło musiało pozostać w ukryciu przed oczami zwiedzających.

13. Masterpiece – Roy Lichtenstein | 1962 | 165 mln $

W kolekcji Cohena znalazło się także najmłodsze dzieło w naszym zestawieniu: pop-artowy obraz Masterpiece, namalowany charakterystyczną dla Liechtensteina techniką Ben-Day i opatrzony komiksowym dymkiem, uznawany jest za żartobliwy autokomentarz artysty do własnej kariery. Cohen kupił go w 2017 r. z prywatnej kolekcji Agnes Gund – dyrektor MoMA PS1, jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Nowym Jorku i całych Stanach Zjednoczonych.

14. Portret Adele Bloch-Bauer I – Gustav Klimt | 1097 | 164,1 mln $

Obraz olejny z płatkami złota i srebrną folią znany także jako Złota Adela lub Pani w złocie to ikona twórczości Klimta i całego okresu secesji austriackiej, do dziś powielany na tysiącach reprodukcji, plakatów i przedmiotów codziennego użytku. Jego bohaterka była córką prominentnego wiedeńskiego bankiera Moriza Bauera i członkinią miejskiej elity towarzyskiej, a prywatnie – bliską przyjaciółką Klimta i muzą kilku jego obrazów. Obecnie portret znajduje się w zbiorach nowojorskiej  Neue Galerie.

15. Sen – Pablo Picasso | 1932 | 164,3 mln $

Kobieta przedstawiona na obrazie to Marie-Therese Walter, która w wieku siedemnastu lat zachwyciła Picassa swoją „ciekawą twarzą” i stała się muzą artysty, a niedługo później – także jego kochanką. Obraz powstały w 1932 r. w ramach cyklu kobiecych aktów emanuje intymnością, erotyką, ale i czułością – to wyraz uczuć Picassa do Marie-Therese, która dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu jako jedyna potrafiła okiełznać gwałtowny temperament artysty. Od 2013 r. obraz znajduje się w prywatnej kolekcji Stevena A. Cohena.

Który z obrazów wydaje Wam się najbardziej wart swojej ceny? Podzielcie się opinią w komentarzach!

Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH RZEŹB NA ŚWIECIE

Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH ZDJĘĆ W HISTORII SZTUKI

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz

4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Najdroższe rzeźby na świecie - KuKulturze.pl

[…] ZOBACZ TAKŻE 15 NAJDROŻSZYCH OBRAZÓW NA ŚWIECIE […]

trackback
10 ciekawostek z życia i twórczości Wojciecha Fangora - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH OBRAZÓW NA ŚWIECIE […]

trackback
Action painting – gdy akt tworzenia przeważa nad samym dziełem - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH OBRAZÓW NA ŚWIECIE […]

trackback
15 najdroższych zdjęć w historii sztuki - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: NAJDROŻSZE OBRAZY NA ŚWIECIE […]