22. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

Do końca maja br. potrwa nabór prac na 22. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny organizowany przez Bibliotekę Norwida w Zielonej Górze. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Plastik”.

Konkurs kierowany jest do szerokiego grona odbiorców. Mogą wziąć w nim udział zarówno profesjonalni rysownicy, jak i amatorzy. Zapraszamy rysowników, absolwentów oraz uczniów i studentów szkół i uczelni plastycznych, architektów, inżynierów, a także emerytów – słowem każdego, kto interesuje się rysunkiem satyrycznym.

– poinformowała Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wykonać pracę na temat w dowolnej technice, w formacie min. A5 – max. A3. Następnie wypełnić kartę zgłoszeniową i przesłać wraz z pracą na adres zielonogórskiej biblioteki.

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia  

Rules and Regulations

Application Card

Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z ponad 40 krajów świata, nadsyłających łącznie kilkaset rysunków. Z przerwami odbywa się od 1986 r.

W zielonogórskiej imprezie bierze udział wielu znakomitych polskich rysowników tej miary, co Henryk Cebula, Sławomir Łuczyński, Krzysztof Grzondziel czy Magdalena Wosik. Corocznie w szranki stają także znani satyrycy z zagranicy.

Tematy konkursowe bywały rozmaite, od takich, jak: prasa, radio, telewizja, sztuka, muzeum zamek po media społecznościowe, sztuczną inteligencję, pieniądze czy jak ostatnio teatr. W ubiegłorocznej edycji wzięło udział 159 autorów z 31 krajów, nadsyłając 441 rysunków. Ostatecznie zwyciężył artysta z Iranu – Mohammad Ali Khalaji.

– powiedziała Urbańska.

W tym roku hasłem jest „Plastik”. Jak napisali organizatorzy: „Plastik otacza nas zewsząd i aktualnie stał się poważnym problemem zagrażającym naszej planecie. Doniesienia medialne mówią o zanieczyszczeniu oceanów plastikiem, o śmierci wielu morskich zwierząt”.

Organizatorzy zaznaczyli, że „hasło tegorocznego konkursu jest wieloznaczne. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego. Można więc temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie, byle satyrycznie”.

Na autorów najlepszych rysunków czekają nagrody w wysokości od 2 tys. do 5 tys. zł. Tradycyjnie zostanie także wydany katalog z najlepszymi pracami.

Wszystkie informacje o konkursie, regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie internetowej: www.satyryczny.norwid.net.pl.

źródło: PAP

Zostaw komentarz