5 ciekawostek z życia i twórczości Alexandra Caldera

W latach 30. XX wieku amerykański artysta Alexander Calder zainicjował nowy rodzaj rzeźby kinetycznej. Poznajcie go bliżej!

RODZICE NIE CHCIELI, BY SZEDŁ W ICH ŚLADY

Zarówno matka, jak i ojciec Caldera byli artystami. Zdając sobie sprawę z wielu wad tego sposobu zarabiania na życie nie chcieli, aby Alexander poszedł w ich ślady – namówili go więc na ukończenie studiów inżynierskich na Stevens Institute of Technology.

ZAINSPIROWAŁ GO CYRK

Podczas studiów pracował jako ilustrator dla magazynu National Police Gazette, gdzie jednym z jego zadań było uczestnictwo w Ringling Bros. and Barnum & Bailey. Oglądanie i szkicowanie tego spektaklu wywarło głęboki wpływ na Caldera, czego zwieńczeniem była seria prac całkowicie odmieniająca jego karierę.

Po sukcesie Cirque Calder artysta zaczął produkować inne prace oparte na mechanice. W 1931 roku stworzył kolekcję kinetycznych rzeźb z ruchomymi częściami – te wyjątkowe dzieła zostały uznane nawet przez samego mistrza Dady – Marcela Duchampa. Na początku rzeźby były kontrolowane przez silniczki, jednak ostatecznie Calder postanowił zrezygnować z tego rozwiązania i stworzył takie, które poruszały się wyłącznie z wykorzystaniem powietrza lub dotyku.

Alexander Calder – bez tytułu – 1958r.

BYŁ ARTYSTĄ BARDZO WSZECHSTRONNYM

Choć Calder znany jest przede wszystkim ze swoich rzeźb, w ciągu całego życia wykorzystywał różne środki i formy wyrazu. Zajmował się także wytwarzaniem biżuterii, malował obrazy, tworzył grafiki, scenografie do spektakli teatralnych, a nawet… pomalował pełnowymiarowy, czterosilnikowy odrzutowiec.

źródło zdjęcia: calder.org

ZOSTAŁ NAGRODZONY MEDALEM WOLNOŚCI

W 1976 roku prezydent Gerald Ford zamierzał przyznać Calderowi Prezydencki Medal Wolności. Artysta odmówił jednak tego honoru protestując tym samym przeciwko wojnie w Wietnamie. Po jego nagłym odejściu w tym samym roku został nagrodzony pośmiertnie.

JEGO PRACE OSIĄGAJĄ ZAWROTNE CENY

Na przełomie lat 30. i 40. XX wieku prace Caldera nie były zbyt pożądane i sprzedawały się za stosunkowo niewielkie pieniądze w granicach kilku tysięcy (dzisiejszych) dolarów. Bum na twórczość artysty rozpoczął się w 2010 roku, kiedy jego metalową konstrukcję Untitled (Autumn Leaves), sprzedano w Sotheby’s New York za 3,7 miliona dolarów. W tym samym roku inna rzeźba Caldera w Christie’s osiągnęła cenę 6,35 miliona dolarów, a w 2012 roku (również w Christie’s) sprzedano Lily of Force (1945) za 18,5 miliona dolarów. W 2014 roku 7-metrowa, wisząca rzeźba Flying Fish (1957) została sprzedana za 25,9 miliona dolarów, ustanawiając tym samym rekord aukcyjny dla rzeźbiarza.

Zostaw komentarz