5 filmów o artystach, które warto obejrzeć

Niektóre z nich to typowe biografie, inne to filmy fabularne inspirowane życiem znanych artystów. Sprawdźcie nasze propozycje na długie, wiosenne wieczory!

Ostatnia rodzina

Film opowiada o losach rodziny Beksińskich. Trójka bohaterów została przedstawiona jako uniwersalny portret rodzinny, ukazujący wszystkie cierpienia, wzloty, upadki, problemy, ale też miłość i troskę. Choć fabuła dotyka momentami twórczości artysty, sam film koncentruje się raczej na burzliwych relacjach członków rodziny.

Factory Girl

Historia życia Edie Sedgwick – muzy Warhola. Film rozpoczyna się w 1965 roku, kiedy młoda Edie porzuca studia i wyjeżdża do Nowego Jorku. Tam pewnego dnia trafia na wernisaż Andy’ego Warhola (wtedy jeszcze mało znanego twórcy). Szybko zwraca na siebie uwagę artysty, który postanawia uczynić z niej gwiazdę wielkiego formatu i tak też się staje – kariera Edie zaczyna nabierać tempa.

Loving Vincent

Pełnometrażowy film animowany techniką malarską o życiu i śmierci Vincenta van Gogha. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, wykonanych w ciągu 7 lat przez przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Fabuła opowiada burzliwe koleje losu artysty, narracja prowadzona jest przez znajomych malarza – postaci występujące na jego portretach.

Frida

Przepełniony meksykańskim folklorem film o barwnym i pozbawionym konwenansów życiu meksykańskiej malarki Fridy Kahlo. Bohaterka przedstawiona jest nie tylko jako artystka, ale i ówczesna feministka oraz prowokatorka.

Pollock

Przejmujące studium autodestrukcyjnej pasji artysty, która przyniosła mu sławę, uznanie, a w końcu upadek i samotność. Film podejmuje też próbę odpowiedzi na pytanie o to, co decyduje o wielkości artystów: czy jest to talent, czy też umiejętna promocja ich dzieł oraz opinie wpływowych krytyków?

Co jeszcze dodalibyście do tej listy? Koniecznie napiszcie nam w komentarzach i razem stwórzmy inspirującą listę!

Zostaw komentarz