5 współczesnych, polskich artystów, których możesz nie znać, a zna ich cały świat

Myślałeś, że dobra, polska sztuka skończyła się na Polskiej Szkole Plakatu? Nic bardziej mylnego! Poznaj bardzo współczesnych artystów, którzy podbili rynki sztuki na całym świecie…

Wojciech Fangor (ur. 1922, zm.2015)

Współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu. W 1970 roku, jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami nawiązującymi do sztuki op-artu. Jego dzieło zatytułowane „M 39” zostało niedawno sprzedane za 4,72 miliona złotych.

Wojciech Fangor – „M 39”

Roman Opałka (ur. 1931, zm. 2011)

Polski malarz i grafik, tworzył w nurcie konceptualizmu. Jego najbardziej rozpoznawalnym cyklem dzieł jest „OPALKA 1965 /1 – ∞”. Są to zapisane na płótnach szeregi liczb (początkowo na czarnym płótnie, później szarym, i od 1972 stopniowo rozjaśnianym tle). Dodatkowo artysta wymawiał każdą liczbę, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał także swoje aktualne zdjęcie en face. Cykl przedstawia wpływ mijającego czasu na mizerność człowieka.

Roman Opałka – „1965 /1 – ∞”

Magdalena Abakanowicz (ur. 1930, zm. 2017) 

Rzeźbiarka i nauczycielka akademicka. Wykorzystując tkaninę, jako budulec, zyskała uznanie znawców sztuki na całym świecie. Jej najsłynniejsze dzieła to przede wszystkim stworzony w latach 60. cykl abakanów – olbrzymich figur wykonanych w technice tkackiej. Chrakterystyczne dla jej twórczości są też multiplikowane sylwetki ludzkie stojące obok siebie.

Magdalena Abakanowicz – „Nierozpoznani” na cytadeli w Poznaniu

Igor Mitoraj (ur. 1944, zm. 2014)

Jego charakterystyczne rzeźby można oglądać między innymi w Krakowie, Paryżu, Rzymie, Lozannie czy Mediolanie. Jedna z wartych około pół miliona euro głów z brązu została podarowana miastu Kraków zupełnie za darmo. Od 2005 roku mieści się pod Wieżą Ratuszową na starówce. Głównym tematem prac Mitoraja jest ludzkie ciało – jego piękno, kruchość i wynaturzenia.

Igor Mitoraj  – „Eros spętany”

Wilhelm Sasnal (ur. 1972)

Malarstwo Sasnala zostało okrzyknięte głosem pokolenia lat 70′, któremu przyszło dorastać w okresie transformacji systemu politycznego. Jednym z głównych motywów jego twórczości jest życie codzienne – przy pomocy syntezy i wyabstrahowania form krytykuje przejawy kultury masowej.

Wilhelm Sasnal – „Anka in Tokyo”

Twórczość którego z tych współczesnych, polskich artystów najbardziej przypadła Wam do gustu? A może dodalibyście kogoś na tę listę? Piszcze w komentarzach!

Zostaw komentarz

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Więcej o Mitoraju możecie przeczytać np. w tym artykule. […]