5 współczesnych, polskich artystów, których możesz nie znać, a zna ich cały świat

Myślisz, że dobra polska sztuka skończyła się na Polskiej Szkole Plakatu? Nic bardziej mylnego! Poznaj naszych “pięciu wspaniałych” – współczesnych artystów, którzy podbili rynki sztuki na całym świecie.

Wojciech Fangor (ur. 1922, zm.2015)

Wybór artysty, od którego zaczynamy nasze zestawienie, nie mógł być inny: Wojciech Fangor to współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu, jedyny Polak, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, a także autor najdrożej sprzedanego polskiego dzieła – obraz “M 22” osiągnął sumę 7,3 miliona złotych!

Odwaga i wyobraźnia Fangora sprawiały, że niejednokrotnie wyznaczał on nowe trendy w świecie współczesnej sztuki. Artysta stworzył m.in. pierwszą instalację przestrzenną w historii, a seria “pulsujących obrazów” z charakterystycznymi kołami i falami zyskała światową sławę jako jedna z najlepszych realizacji założeń op-artu i minimal artu.

Niemal od początku swojej aktywności twórczej Fangor działał także jako projektant przestrzeni publicznych. Jego ostatnia praca – projekt identyfikacji wizualnej przystanków II linii metra w Warszawie – do dziś każdego dnia cieszy oczy setek pasażerów.

Roman Opałka (ur. 1931, zm. 2011)

Polski malarz i grafik tworzący w nurcie konceptualizmu, znany przede wszystkim za sprawą swojego słynnego cyklu “OPALKA 1965 /1 – ∞”. Zarówno sam artysta, jak i krytycy i miłośnicy sztuki nazywali serię “Programem”. Wchodzące w jego skład płótna przedstawiają szeregi liczb zapisanych początkowo na czarnym, później szarym, a od 1972 stopniowo rozjaśnianym tle. Dodatkowo artysta wymawiał każdą liczbę, nagrywając ją na magnetofon, a do skończonego obrazu dodawał także swoje aktualne zdjęcie en face.

Cykl przedstawia wpływ mijającego czasu na mizerność człowieka. Opałka przekroczył w nim liczbę 5,5 miliona; marzył o osiągnięciu wartości 7 milionów, przy której obraz stałby się całkowicie biały, lecz nie zdążył urzeczywistnić tego zamysłu.

Prace OpałkI cieszyły się zainteresowaniem i podziwem na światowym rynku sztuki już od lat 60. Grafiki z serii “Opisanie świata” zostały uhonorowane Grand Prix na międzynarodowych Biennale Grafiki w Bradford (1968 r). i Krakowie (1969 r.) Artysta reprezentował Polskę także na Biennale w Wenecji w 1995 r., a w 2010 r. pobił krajowy rekord sprzedaży dzieł sztuki – jego “Detale” zostały wylicytowane w londyńskim Sotheby’s za ponad 3 miliony złotych.

Roman Opałka – „1965 /1 – ∞”

Magdalena Abakanowicz (ur. 1930, zm. 2017) 

Rzeźbiarka i nauczycielka akademicka, prekursorka wykorzystywania tkaniny jako budulca rzeźby artystycznej; zabieg ten przyniósł jej uznanie znawców sztuki na całym świecie. Wśród jej najważniejszych prac należy wymienić przede wszystkim stworzony w latach 60. cykl abakanów – prac z pogranicza rzeźby i kompozycji przestrzennej, złożonych z olbrzymich figur wykonanych w technice tkackiej z końskiego włosia, sizalu, lin itd. Nowatorstwo i ekspresja abakanów przyniosły ich autorce nagrodę na Biennale w Sao Paulo w 1965 r.

Charakterystyczne dla twórczości Abakanowicz są też multiplikowane sylwetki ludzkie stojące obok siebie. Artystka sięgała tu po różnorodne materiały: żeliwo (np. “Nierozpoznani”), metale (np. “Tłum z brązu”, “Katharsis”), kamień czy drewno. Autorka analizowała w ten sposób kwestię indywidualności i anonimowości w tłumie, a także zagubienie współczesnego człowieka wobec zalewu bodźców.

Magdalena Abakanowicz – „Nierozpoznani” na cytadeli w Poznaniu

Igor Mitoraj (ur. 1944, zm. 2014)

Słynna “głowa z Rynku”, czyli praca Mitoraja pod oficjalnym tytułem “Eros bendato” znana jest każdemu, kto od 2005 roku choć raz odwiedził Kraków. Jej wartość wycenia się na około pół miliona euro – tę krakowską miasto otrzymało jednak zupełnie za darmo. Podobne, charakterystyczne dla artysty rzeźby można oglądać także między innymi w reprezentacyjnych punktach miast takich, jak Paryż, Rzym, Lozanna czy Mediolan. Mitoraj doczekał się także ponad 120 indywidualnych wystaw na całym świecie.

Głównym tematem twórczości Mitoraja jest ludzkie ciało – ze swoim pięknem, kruchością i wynaturzeniami. Artysta szeroko inspirował się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu, jednak przetwarzał ją w nowoczesny, autorski sposób: obok doskonałych proporcji i elegancji prac nie bał się niedoskonałości, pęknięć, asymetrii, które dodają całości “ludzkiego”, autentycznego wymiaru.

Igor Mitoraj  – „Eros spętany”

Wilhelm Sasnal (ur. 1972)

Malarstwo Sasnala zostało okrzyknięte głosem pokolenia lat 70′, któremu przyszło dorastać w okresie transformacji systemu politycznego. Jednym z głównych motywów jego twórczości jest życie codzienne – przy pomocy syntezy i wyabstrahowania form krytykuje powierzchowność kultury masowej.

Artysta nazywa sam siebie “malarzem realizmu”, przetwarza i reinterpretuje to, co otacza nas każdego dnia: obrazy z ekranów telewizyjnych i komputerowych, przedmioty codziennego użytku, elementy popkultury, zjawiska społeczne czy aktualnie omawiane w mediach wydarzenia. Z biegiem czasu twórczość Sasnala przybrała bardziej zaangażowaną formę – twórca wypowiadał się poprzez swoje dzieła m.in. na temat Holokaustu, losów polskich Żydów czy polskiej tożsamości narodowej.

Sasnal zalicza się do grona najważniejszych tworzących współcześnie europejskich artystów, a jego prace można było oglądać m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Madrycie, Zurychu i wielu innych ośrodkach sztuki.

Wilhelm Sasnal – „Anka in Tokyo”

Twórczość którego z tych współczesnych, polskich artystów najbardziej przypadła Wam do gustu? A może dodalibyście kogoś na tę listę? Piszcze w komentarzach!

Zobacz także: 15 POLSKICH OBRAZÓW, KTÓRE KAŻDY POWINIEN ZNAĆ

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Najpiękniejsze, współczesne rzeźby z całego świata - KuKulturze.pl

[…] Więcej o Mitoraju możecie przeczytać np. w tym artykule. […]

trackback
Nowy rekord - dzieło Magdaleny Abakanowicz sprzedane za ponad 8 mln zł - KuKulturze.pl

[…] Przejmujący, tajemniczy, składający się z dwudziestu bezgłowych figur zespół rzeźb Magdaleny Abakanowicz przewyższył grupę pięciu prac Wojciecha Fangora powstałych na przestrzeni 1961 i 1962 roku. Wyceniane pierwotnie na 4-6 mln zł, łącznie z regulaminowymi opłatami aukcyjnymi kosztowały nowego nabywcę w 2018 r. ponad 7 mln 11 tys. zł. Kolejne miejsca na polskim rynku aukcyjnym zajmują: „Rozbitek” Henryka Siemiradzkiego, w 2013 roku sprzedany za ponad 5,4 mln zł w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s oraz kolejne dzieło Fangora – „M39”, który został sprzedany z 4,7 mln zł. […]