5 współczesnych, polskich muzeów, które musisz odwiedzić

W ostatniej dekadzie Polska zyskała wiele świetnych i nowoczesnych muzeów na światowym poziomie. Oto pięć miejsc, które naprawdę warto odwiedzić!

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 tysięcy m2. Na wystawę główną przeznaczono obszar około 5 tysięcy m2. W nowoczesny sposób prezentuje ona II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki i przede wszystkim — przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja przedstawia nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Wystawa została zaprojektowana w formie trzech pomieszczeń. Najpierw wchodzimy do pokoi z 1939 r., gdy mieszka w nich rodzina żydowska. Następnie kierujemy się do mieszkania z 1943 r., gdzie dawni mieszkańcy są w getcie, a wysiedlona polska rodzina z Gdyni na ich miejscu. W ostatnim pokoju z 1945 r. Odkrywamy, że syn nowozamieszkałej rodziny walczył z niemieckimi okupantami i zginął w Powstaniu Warszawskim.

Poza wystawą stałą w Muzeum znajduje się także tysiąc metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz zmianom, jakie dokonały się pod jej wpływem w Europie Środkowej i Wschodniej, jest sercem budynku ECS. Ekspozycja zajmuje niemal 3000 m kw. na I i II kondygnacji budynku.

Wystawa podzielona jest na siedem sal (zwiedzający spędzają tu średnio 2 godziny). Zwiedzający zanurza się w historii opowiadanej przez archiwalne przedmioty, dokumenty, rękopisy, zdjęcia, projekcje wideo i interaktywne instalacje.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery.

Aby było to muzeum nowoczesne, sięgnęliśmy po sprawdzone doświadczenia zagraniczne, za wzór posłużyły m.in. Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie. Chcielibyśmy przede wszystkim oddać klimat tamtego czasu, odtworzyć atmosferę powstańczej Warszawy, pokazać nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej. Tylko w taki sposób możliwe jest dotarcie do głównej grupy celowej, jaką jest młodzież. Ma im opowiedzieć historię Powstania we wszystkich aspektach i przekazać jego sens.

Podziemia Rynku w Krakowie

Znajdująca się na Rynku Głównym wystawa prezentuje historię Krakowa. Oprócz bogatej historii dawnej stolicy Polski, pokazuje także związki między głównymi ośrodkami handlu i kultury miasta i średniowiecznej Europy.

Wystawa oparta jest na odkryciach archeologicznych, z których najstarsze sięgają XI wieku, a rekonstrukcja warsztatów złotniczych i kowalskich tworzy niepowtarzalną atmosferę. Ekrany dotykowe, hologramy, projekcje i filmy dokumentalne zabierają turystów w podróż w czasie.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Wystawa poświęcona słynnemu pianiście została otwarta już w 1954 r., ale kilka lat temu ekspozycja została zmieniona i ulepszona.

Misją Muzeum Fryderyka Chopina jest pielęgnowanie pamięci o wielkim kompozytorze i udostępnianie szerokiej publiczności informacji o jego życiu i pracy. Celem muzeum jest gromadzenie i przekazywanie wiedzy, a także dostarczanie wysokiej jakości doświadczeń artystycznych. Innowacyjne formy eksploracji opierają się na interakcji z publicznością i natychmiastowej reakcji na indywidualne potrzeby gości.

Zostaw komentarz

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Zapraszamy do aktywności wolontariackiej w Muzeum Powstania Warszawskiego - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także 5 współczesnych, polskich muzeów, które musisz odwiedzić […]

trackback
Warszawskie Muzeum Neonów jednym z najciekawszych muzeów w Europie - KuKulturze.pl

[…] także 5 współczesnych, polskich muzeów, które musisz odwiedzić oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do aktywności […]