5 znanych arcydzieł zniszczonych przez szaleńców

Prawdopodobnie ze względu na swoją sławę niektóre dzieła sztuki przyciągają szaleńców i dewastatorów. U wielu wandali zdiagnozowano również zaburzenia psychiczne, a niektórzy mają w swoim portfolio całą serię zniszczeń.

Niezliczona ilość „codziennych” obrażeń polega zazwyczaj na pozostawieniu drobnego zadrapania, znaku ołówka przyklejeniu gumy do żucia itp. Nie da się jednak uniknąć ataków większych i wykonanych z premedytacją. Poznajcie 5 znanych przypadków…

Mona Lisa, Leonardo da Vinci

Mona Lisa od dawna przyciąga wandali i szaleńców (i jest obecnie jednym z najlepiej chronionych dzieł sztuki). Dziś chroni ją kuloodporne szkło.

W 1956 r. dolna część obrazu została poważnie uszkodzona, gdy chuligan oblał obraz kwasem podczas pobytu dzieła w muzeum w Montauban we Francji.

30 grudnia tego samego roku młody Boliwijczyk Ugo Ungaza Villegas rzucił w obraz kamieniem powodując utratę fragmentu pigmentu w pobliżu lewego łokcia (później zostało to zamalowane).

W kwietniu 1974 r. niepełnosprawna kobieta (zdenerwowana polityką muzeum dla niepełnosprawnych), próbowała spryskać obraz czerwoną farbą, podczas gdy był on wystawiany w Muzeum Narodowym w Tokio.

2 sierpnia 2009 r. pewna Rosjanka (zrozpaczona z powodu odmowy nadania jej obywatelstwa francuskiego), rzuciła w obraz kubkiem, który rozbił się o szklaną obudowę. W obu ostatnich przypadkach dzieło szczęśliwie pozostało nieuszkodzone.

Wenus z lustrem, Diego Velázquez

10 marca 1914 r. sufrażystka Mary Richardson weszła do Galerii Narodowej w Londynie i zaatakowała tasakiem do mięsa Wenus z lustrem Diego Velázqueza pozostawiając na obrazie siedem cięć, z których wszystkie zostały pomyślnie naprawione. Została za to skazana na 6 miesięcy więzienia. W oświadczeniu dla Społecznej i Politycznej Unii Kobiet Richardson wyjaśniła: „Próbowałem zniszczyć obraz najpiękniejszej kobiety w historii mitologii jako protest przeciwko rządowi za zniszczenie pani Pankhurst, która jest najpiękniejszą postacią we współczesnej historii”. W wywiadzie z 1952 r., dodała też, że nie podobał się jej „sposób, w jaki mężczyźni gapili się na to przez cały dzień”.

Szał uniesień, Władysław Podkowiński

To historia dość nietypowa, ponieważ na obraz targnął się sam autor. 37 dnia wystawy, na której Szał uniesień był prezentowany, Władysław Podkowiński wtargnął z nożem i zniszczył dzieło – w szczególności postać kobiety. Przyczyna jego zachowania nie została do końca wyjaśniona. Kiedy Podkowiński go namalował był już w ostatniej fazie gruźlicy, zmarł rok później w wieku 29 lat.

Obraz został odrestaurowany przez Witolda Urbańskiego, zakupiony przez Feliksa Jasieńskiego i przekazany w darowiźnie Muzeum Narodowemu w Krakowie, w którego zbiorach znajduje się od 1920 roku.

Biały krzyż, Kazimierz Malewicz

W 1997 r. Alexander Brener, rosyjsko-żydowski artysta performance, namalował zielony znak dolara na obrazie Biały krzyż Kazimierza Malewicza. Dzieło zostało odrestaurowane, a Breneraskazano na 5 miesięcy więzienia. Podczas sprawy sądowej powiedział w swojej obronie: Krzyż jest symbolem cierpienia, znak dolara symbolem handlu i towarów… To, co zrobiłem, nie było przeciwko obrazowi. Uważam mój akt za dialog z Malewiczem.

Guernica, Pablo Picasso

W 1974 roku Tony Shafrazi (właściciel Shafrazi Art Gallery w Nowym Jorku) napisał czerwoną farbą w sprayu „KILL LIES ALL” na Guernice autorstwa Picassa. Shafrazi rzekomo protestował przeciwko ułaskawieniom za działania podczas masakry w My Lai. Na szczęście napis udało się z łatwością usunąć dzięki grubej i solidnej warstwie lakieru zabezpieczającej dzieło.

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 oburzających wizerunków w historii sztuki - KuKulturze.pl

[…] Marry Richardson, która siedmioma celnymi ciosami zniszczyła dzieło (więcej informacji w tym artykule). Podczas wywiadu przyznała, że ​​zniszczyła obraz, ponieważ „nie podobało jej się to, […]

trackback
15 polskich obrazów, które każdy powinien znać - KuKulturze.pl

[…] uważany jest za pierwsze znaczące dzieło nurtu symbolizmu w polskim malarstwie. Zniszczony przez samego autora, został odrestaurowany po jego […]