Action painting – gdy akt tworzenia przeważa nad samym dziełem

Action painting to ruch artystyczny zapoczątkowany w latach czterdziestych XX wieku. Szybko stał się synonimem wolności oraz drogą wyrażania własnych emocji.

Czym jest action painting i skąd się wziął?

Malarstwo abstrakcyjne, w tym ekspresjonizm abstrakcyjny przekazuje informacje i uczucia bez użycia identyfikowalnych kształtów, łącząc w sobie głębię emocjonalną i pragnienie samowyrażenia się. Mocno odcina się od dotychczasowych atrybutów sztuki takich jak pędzle, paleta czy sztaluga, a angażuje w to, co może wydać się zupełnie zaskakujące, szokujące i inspirujące – np. gest.

Ekspresjonizm abstrakcyjny ewoluował w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w okresie niepokojów po II wojnie światowej. Było wtedy wiele obaw co do potencjalnego wpływu zimnej wojny i możliwego rozprzestrzeniania się komunizmu na całym świecie. Ruch action painting odzwierciedlał ów zamęt tamtych czasów. Z uwagi na swoją specyfikę nazywano to również „malowaniem gestów”, ponieważ polegała na energicznym i zamaszystym nakładaniu farby na płótno, wznosząc na piedestał sam fizyczny akt tworzenia oraz przekazanie emocji artysty – natomiast dokładne odzwierciedlenie realistycznych scen czy rozpoznawalnych form zeszło na drugi plan.

Sama akcja dotyczy też widza, ponieważ patrząc na namalowany w ten sposób obraz oczy mają tendencję do ciągłego poruszania się po jego powierzchni w przeciwieństwie do klasycznych dzieł, które mają skupiać uwagę oglądającego na wybranym przez artystę fragmencie.

Dzieła doceniane do dziś

Głównymi przedstawicielami action-art byli Willem de Kooning i Jackson Pollock, których obrazy do dziś osiągają jedne z najwyższych na świecie cen.

Zamiana – Willem de Kooning | 1955 | 310 mln $

Numer 17A – Jackson Pollock | 1948 | 207 mln $

Zobacz także: 15 NAJDROŻSZYCH OBRAZÓW NA ŚWIECIE

To samo przesłanie na wiele różnych sposobów

Choć ten styl w dużej mierze oparty jest na przypadkowości i spontanicznym działaniu (tak zwany „planowany przypadek”), porównując twórczość różnych artystów działających w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego gołym okiem można dostrzec znaczne różnice w powstałych dziełach. To pokazuje, jak bardzo obrazy odwołują się do podświadomości artysty, a odruchowe działanie podkreśla autentyczność procesu tworzenia.

Robert Motherwell
Lee Krasner
Norman Lewis
Franz Kline

Co sądzicie o działaniach członków ruchu action painting? Czy przemawia do Was ich przesłanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach 🙂

autor: Ewa Nykiel-Kaczyńska

co-founder | redaktor

Zostaw komentarz