Apartamentowiec EDEN – raj w sercu Singapuru

A gdyby przenieść wiszące ogrody Semiramidy do XXI wieku? Apartamentowiec EDEN w Singapurze to ekskluzywne połączenie świata ludzi z naturą. Zobacz, jak człowiek i przyroda mogą żyć w symbiozie!

Być bliżej natury

Od około 2016 roku panuje moda na budowanie „zielonych wieżowców”, które coraz liczniej pojawiają się w dużych miastach. To nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim sposób na poprawę jakości życia w terenach zabudowanych w miastach: roślinność pozwala na obniżenie wysokich temperatur latem oraz naturalną filtrację powietrza. Czego chcieć więcej? Poczucia, że bycie eko nie pozbawia nas wygód życia w mieście, a nawet jest elementem ekskluzywnym.

EDEN – raj w centrum miasta

Wykonawca projektu apartamentowca EDEN – biuro projektowe Heatherwick Studio – w 2019 roku ukończył budowę 104-metrowego raju dla bogaczy w samym centrum Singapuru. 22 piętra, 40 miejsca parkingowe, 2 baseny i ogrody z widokiem na miasto – wszystko to zostało ulokowane w Draycott Park, zwanym „pasem miliarderów”, a także w pobliżu najsłynniejszej ulicy handlowej w całej Azji. Pomimo swojej wielkości EDEN ma tylko 20 apartamentów, jednak każdy z nich liczy po około 300 metrów kwadratowych.

Azyl w sercu metropolii

Architekci Heatherwick Studio chcieli, aby EDEN przypominał kręgosłup – pionowe wąskie ściany tworzą ciąg okalający obszerne balkony w kształcie kwiatów z egzotycznymi ogrodami. Ma to na celu zapewnienie prywatności wszystkim lokatorom apartamentu; balkon jest także unikalną przestrzenią, tworzącą „serce” każdego mieszkania.

Na urok i klimat tego miejsca wpływa niewątpliwie spójność faktury betonowych ścian budynku, zainspirowanych topografią Singapuru. Całość w połączeniu z zielenią tropikalnych roślin idealnie komponuje się z otoczeniem wieżowca.

Apartamenty są stworzone z myślą o miłośnikach minimalizmu; klasyczne, jasne przestrzenie zapewniają dobre nasłonecznienie mieszkania mieszkania. Marmurowe elementy harmonijnie współgrają z zielenią roślin tarasowych. Kolorystyka wnętrz – złoto, biel, beż czy brąz – jest doskonałą bazą do dalszych eksperymentów dekoratorskich i połączeń z różnorodną roślinnością.

Apartamentowiec EDEN – Singapur materiały prasowe / eden.sg

Rośliny – ekologiczny sposób na upał

Czy wiecie, że rośliny w centrum miasta mogą obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni Celsjusza? Projektanci obiektu wykorzystali tę informację w praktyce: tarasy EDEN odpowiadają za naturalną termoregulację obiektu, a także naturalną filtrację powietrza –rośliny wkomponowane w tkankę miejską mogą obniżyć zanieczyszczenie pyłowe nawet o 60%.

Luksus za 300 milionów dolarów

Na początku 2021 roku pojawił się kupiec zdecydowany na zakup całego apartamentowca. Niedługo później okazało się, że jest to pewna rodzina z Chin. Deweloper, Swire Properties, nie podał danych nowych właścicieli – poinformował jedynie, że otrzymali oni zniżkę ceny z 360 na 300 milionów dolarów, jednak jako kupcy zagraniczni będą zmuszeni do zapłacenia dodatkowych 20% podatku od transakcji. Ostateczne podpisanie umowy miało mieć miejsce w maju 2021 roku.

Czy i Wy chcecie stworzyć swój własny EDEN? Poszukujecie połączeń roślinno-architektonicznych na własne potrzeby, a może wolicie jednolitą zabudowę? Podzielcie się pomysłami w komentarzach!

autor: Anna Pawlik

redaktor

Zostaw komentarz