Autorska galeria Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

Ok. 100 obrazów, w tym te najbardziej znane z lat. 70. i 80., znalazło się w galerii autorskiej Jerzego Dudy-Gracza, którą we wtorek otworzyło Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie. Na wystawie prezentowane są obrazy z kolekcji żony i córki artysty.

Duda-Gracz urodził się w Częstochowie i kojarzony jest przede wszystkim ze Śląskiem. Kurator, tłumacząc pomysł organizacji stałej galerii artysty w Krakowie, przywołała słowa Agaty Dudy-Gracz: „Zawsze zależało mi, żeby był tutaj, ponieważ to miasto go nie lubiło, a on się na nie obrażał. Natomiast dla mnie stało się najważniejszym i ukochanym miejscem, w którym żyję”. Córka malarza wskazywała również, że Kraków jest miastem żyjącym kulturą i tu twórczość jej ojca ma szansę dotrzeć do licznego grona miłośników sztuki.

O otwarciu w Krakowie Galerii Jerzego Dudy-Gracza mówiło się już kilka lat po śmierci artysty w 2004 r. Nie udawało się jednak znaleźć odpowiedniej lokalizacji. W 2011 r. pojawił się pomysł, aby miejscem ekspozycji uczynić zabytkowy Zajazd pod św. Benedyktem. Wówczas jednak przedstawiciele rodziny nie porozumieli się z miastem i sprawę odłożono na następnych kilka lat.

W 2018 r. Agata Duda-Gracz podpisała porozumienie z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim o organizacji galerii Jerzego Dudy-Gracza w Nowej Hucie. Część prac Jerzego Dudy-Gracza można było oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury w 2015 r.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) zaliczany jest do najbardziej utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX w. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała na obrazach Dudy-Gracza są często karykaturalnie zdeformowane. Artysta tworzył sztukę o publicystyczną, alegoryczną, podejmował tematykę roli człowieka w świecie, wszechobecnej pogoni za pieniądzem, bezkrytycznego przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej, społecznej nietolerancji.

Duda-Gracz był także scenografem i pedagogiem. Dyplom zdobył na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Specjalny cykl 313 prac poświęcił kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Cykl ten w multimedialnej formie, był jedną z atrakcji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. Jego najważniejsze cykle malarskie, oprócz „Chopinowi”, to m.in. „Motywy i Portrety Polskie”, „Obrazy Jurajskie”, „Obrazy Prowincjonalno – Gminne”.

Artysta miał w swoim dorobku ok. 180 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach wielu polskich i zagranicznych muzeów i galerii oraz w zbiorach prywatnych. Był też autorem wielu projektów scenograficznych.

źródło: PAP

Zostaw komentarz