Biblia Sacra z ilustracjami Salvadora Dalí

W 1967 roku świat ujrzał unikalną wersję Biblii z ilustracjami samego Salvadora Dalí – w dodatku wydaną z błogosławieństwem papieża.

Biblia Sacra (Święta Biblia), wydana przez Rizzoli w 1969 r., została zamówiona przez przyjaciela Dalego – dr Giuseppe Albareto, którego intencją było przywrócenie artysty do jego religijnych korzeni. Giuseppe był gorliwym katolikiem i miał szczerą nadzieję, że projekt doprowadzi Salvadora do bliższej relacji z Bogiem, od której miał odwodzić go wpływ żony. Jak stwierdził w wywiadzie z 1995 roku:

Zrobiłem wszystko co mogłem, aby przekonać go do medytacji o religii katolickiej.

Czy nadzieje Albaretta znalazły potwierdzenie w rzeczywistości? Tego nie wiemy, ale artystyczne rezultaty projektu bronią się same w sobie. Bernard Ewell, krytyk sztuki i wybitny znawca twórczości hiszpańskiego artysty, mówił o nim: 

Każda z ilustracji mogłaby stać się samodzielnym obrazem Dalego.

Salvador Dalí – Biblia Sacra
Salvador Dalí – Biblia Sacra

Dalí, który wydawał się mieć jedynie pogardę dla tradycyjnych kanonów, podszedł do projektu z taką samą starannością, jaką dostrzec możemy na jego innych ilustracjach oraz obrazach – podjął artystyczne ryzyko, szczerze starając się pozostać blisko ducha tekstu.

Salvador Dalí – Biblia Sacra

Biblia liczy 900 stron, zebranych w 5 wolumenach oprawionych w misternie tłoczoną skórę ze złoceniami. Całość zawiera serię 105 ilustracji przedstawiających najsłynniejsze sceny biblijne. Dalí pracował nad nimi w latach 1963-1964 i oparł je na wybranych fragmentach łacińskiej Biblii Wulgaty.

Prace zostały wykonane kombinacją gwaszu, tuszu, akwareli i pasteli. Unikalne połączenie wielu technik malarskich pozwoliło na uzyskanie wyjątkowo bogatej palety kolorystycznej i głębi wyrazu. Jeśli dodamy do tego precyzję w treści i różnorodność ilustracji, otrzymamy dzieło o wyjątkowej wartości artystycznej, bez precedensu w historii sztuki sakralnej.

Salvador Dalí – Biblia Sacra
Salvador Dalí – Biblia Sacra
Salvador Dalí – Biblia Sacra
Salvador Dalí – Biblia Sacra
Salvador Dalí – Biblia Sacra
Salvador Dalí – Biblia Sacra

Opracowanie doczekało się 3 wydań o łącznym nakładzie blisko 1800 sztuk, w tym 99 spersonalizowanych egzemplarzy dla prominentnych klientów. Kolekcjonerskie wydanie, oprawione w białą skórę wykończoną złotem, inkrustowane diamentem i sygnowane osobistym podpisem autora, umieszczono w dębowej skrzyni – całość liczy sobie 15 kilogramów wagi. Wydawnictwo Rizzoli wypuściło także pojedyncze litografie i albumy złożone z 6 ilustracji bez opisów.

Początkiem XXI w. zadecydowano o reedycji księgi. Wydano ją najpierw we Włoszech, a następnie w Niemczech, Czechach, na Słowacji i na Ukrainie. Reedycja Biblii Sacra w Czechach wyprzedana została w ciągu jednego dnia, a cena egzemplarza wyniosła równowartość 4200 dolarów amerykańskich.

Obecnie różne wydania Biblii z unikalnymi, surrealistycznymi ilustracjami autorstwa Salvadora Dalí znajdują się w prywatnych kolekcjach wielu znanych osobistości – na przykład, czeską wersję posiadają były prezydent Václav Klaus i Dominik Duka, czyli arcybiskup Pragi i głowa kościoła katolickiego u naszych południowych sąsiadów.

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
pat
pat

Ja się pytam, dlaczego w szkole nikt nigdy nam o tym nie powiedział. Coś fantastycznego i ciekawego.