BoJack Horseman – znane obrazy, które możemy zobaczyć w serialu

Jesteś fanem BoJacka i miłośnikiem sztuki? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Dla tych, którzy nie znają jeszcze serialu: BoJack to była gwiazda szmirowatego hitu telewizyjnego „Horsin Around” z lat 90. Teraz, prawie dwadzieścia lat później próbuje odzyskać swoją godność jako aktor. Pomagają mu w tym ludzki przyjaciel oraz była dziewczyna-kocica, która jest jednocześnie jego agentką. Życie prywatne BoJack’a jest pełne seksu, nieszczęśliwej miłości, alkoholu i narkotyków, co zdecydowanie nie pomaga w powrocie na szczyt.

W tej czarnej komedii stworzonej przez Netflixa znajdujemy wiele inspiracji i bezpośrednich nawiązań do znany dzieł z historii sztuki. Sprawdź niektóre z nich!

David Hockney, Portret artysty

Obraz brytyjskiego mistrza pop-artu zyskał międzynarodową sławę jako najdrożej sprzedane dzieło żyjącego artysty: w 2018 r. wylicytowano go za kwotę 90,3 mln dolarów.

Mark Rothko

Obrazy wiszące na ścianie za Princess Carolyn reprezentują nurt color field painting, który do dziś stanowi znak rozpoznawczy i szczytowe osiągnięcie artystyczne Marka Rothko. Co więcej, towarzysząca jej postać to sam artysta!

Henri Rousseau, Dżungla (z zachodzącym słońcem)

Motyw dżungli pojawia się u Rousseau niejednokrotnie – znany z konfabulacji artysta podawał jako jego inspirację swoją domniemaną podróż do Meksyku, jednak w rzeczywistości nigdy nie wyjechał poza teren Francji.

Sandro Botticelli, Narodziny Wenus

Symboliczne dzieło renesansu zajmuje stałe miejsce we współczesnej kulturze – o własną reinterpretację obrazu pokusił się m.in. Andy Warhol, zaś w 2010 roku jego fragmenty pojawiły się na okładce płyty Lady Gagi Artpop.

Keith Haring, Amerykański Festiwal Muzyczny – Balet w Nowym Yorku

Praca wykonana z okazji 40-lecia NYC Ballet trafnie reprezentuje unikalny styl twórczości Haringa i świetnie komponuje się z estetyką animacji filmowej.

Claude Monet, Japońska kładka

Monet był pasjonatem ogrodnictwa i uważnym obserwatorem przyrody, a jego obrazy przedstawiające japońskie ogrody znakomicie odzwierciedlają to zamiłowanie.

Franz Marc, Niebieski Koń I

Dzieło niemieckiego ekspresjonisty emanuje siłą i niezawodnie przyciąga uwagę nawet w tle za rozgrzewającym się BoJackiem – bo czy codziennie spotyka się niebieskiego konia?

Andy Warhol

Inaczej niż w powyższych przykładach, słynna warholowska Marilyn Monroe pełni tu funkcję punktu wyjścia do autorskiej interpretacji twórców animacji: zamiast twarzy aktorki na płótnach widnieją podkowy.

Gustav Klimt, Pocałunek

Oryginał ikonicznego dzieła “złotego” okresu twórczości Klimta zawiera płatki prawdziwego metalu szlachetnego, którymi wiedeński artysta chętnie uzupełniał swoje obrazy.

Roy Lichtenstein, Grrrrrrrrrrr!!

Twórczość Lichtensteina, inspirowana animacją, komiksem i drukiem reklamowym, wydaje się wręcz stworzona do wykorzystania w uniwersum BoJack Horseman.

Więcej o twórczości jednego z ojców pop-artu dowiesz się pod tym linkiem.

Damien Hirst, Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej

Głównym elementem kontrowersyjnej instalacji brytyjskiego artysty są zwłoki żarłacza tygrysiego zatopione w akwarium wypełnionym formaliną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz tekst o historii rekina Hirsta!

Edgar Degas, Tancerki w studio

Degas z zapałem uwieczniał na płótnie sceny z codziennego życia Paryża, szczególnie chętnie portretował zaś tancerki baletowe, na których występach regularnie zbierała się miejska śmietanka towarzyska.

Thomas Kinkade, Seaside Hideaway

Współczesny amerykański pejzażysta zasłynął nie tylko talentem artystycznym, ale i marketingowym. Szacuje się, że dzięki szerokiej promocji reprodukcje „Seaside Hideaway” lub innych obrazów Kinkade’a znajdują się obecnie w jednym na 20 amerykańskich domów – w tym także u Princess Carolyn.

Pablo Picasso, Dora Maar oraz Alex Katz, Zielony czepek

Choć skrajnie różne, oba dzieła zostały wykorzystane przez twórców animacji w ten sam, charakterystyczny sposób – ludzkie twarze zostały zastąpione kocimi obliczami.

John Everett Millais, Ofelia

Obraz w sypialni Lynn jest “reprodukcją” jednego z najsłynniejszych dzieł powstałego w kręgu artystycznej grupy prerafaelitów, a przedstawiona na nim postać to ukochana szekspirowskiego Hamleta.

Louis Wain, Kot kwiecistooki

Abstrakcyjna postać Princess Carolyn to wynik swoistego dialogu autorów animacji z twórczością Waina: twórca malował zantropomorfizowane koty, które wraz z postępem jego choroby psychicznej nabierały coraz więcej surrealizmu i psychodelii.

Henri Matisse, Taniec

Postaci na obrazie tańczą farandolę, czyli prowansalski taniec wykonywany w rytmie 6/8 przy akompaniamencie fletu i tamburynu. Sam Matisse twierdził, że to właśnie rytm jest tu głównym elementem kompozycji.

Jean-Michel Basquiat, bez tytułu

Artysta o haitańsko-portorykańskich korzeniach łączył estetykę pop-artu, prymitywizmu i ludowej sztuki afrykańskiej; szczegóły anatomiczne to z kolei wynik inspiracji ilustracjami z klasycznego podręcznika Gray’s Anatomy, który 7-letni Basquiat dostał w prezencie od matki.

George Bellows, Stag at Sharkey’s

Pomysł na reinterpretację obrazu nowojorskiego artysty wywodzi się z gry słów: sylwetki bokserów walczących na deskach prywatnego klubu Sharkey’s zostały zastąpione sceną polowania na rekina (ang. shark).

Pablo Picasso, Pocałunek

W animacji obraz nieprzypadkowo znajduje się nad łóżkiem – oryginał emanuje niezawoalowanym erotyzmem i według licznych opinii krytyków stanowi wyraz seksualnych pragnień Picassa.

Cassius Marcellus Coolidge, Psy grające w pokera

Obraz należy do 16-częściowej serii stworzonej w 1903 r. na potrzeby kampanii reklamowej cygar Brown & Bigelow. Psy siedzące wokół stołu do dziś stanowią żywy element amerykańskiej popkultury.

Edouard Manet, Olimpia

Obraz na ścianie pomieszczenia, w którym BoJack i Wanda jedzą proszoną kolację, wywołał w swoim czasie niemały skandal: jako modelka wystąpiła w nim prostytutka Victorine Meurent, a jej śmiałe spojrzenie i naturalistyczny styl aktu zszokowały bywalców artystycznych salonów XIX-wiecznego Paryża.

Emanuel Leutze, Waszyngton przeprawiający się przez rzekę Delaware

Ikona amerykańskiego malarstwa historycznego – choć oryginał obrazu przepadł w zawierusze II wojny światowej, jego reprodukcje do dziś wiszą w wielu budynkach użyteczności publicznej USA, między innymi w zachodnim skrzydle Białego Domu.

Diego Rivera, Mężczyzna ładujący drewno na osła

Meksykański artysta szeroko inspirował się prekolumbijską sztuką ludową swojego kraju; obraz na ścianie lobby hotelu Kangaroosvelt jest jednym z najdokładniejszych odwzorowań oryginału w animacji.

Marc Chagall, Urodziny

Wróćmy na chwilę do mieszkania Sarah Lynn – obraz, którego “kopia” wisi nad kominkiem, to jedno z najbardziej znanych świadectw miłości artysty do swojej żony Belli Rosenfeld.

George Rodrigue, Mam kolorowe życie (I have a colorful life); Philip Shelton, Nurkujący mężczyzna oraz Heather Jansch, Koń z Driftwood (projekt Eden)

Obraz Rodrigue’a jest częścią serii „Blue Dog”, remiksowanej w popkulturze już wcześniej – w latach 90. niebieski pies pojawił się w reklamach wódki Absolut.

Postać mężczyzny z rzeźby Philipa Sheltona Searsa – wyczynowego tenisisty, który po zakończeniu sportowej kariery rozwinął swój niewątpliwy artystyczny talent – w animacji została zastąpiona sylwetką delfina. No bo powiedzcie sami: czy w uniwersum BoJacka mogło być inaczej?

W przypadku dzieła Heather Jansch zabieg animalizacji nie był potrzebny – specjalnością tej brytyjskiej artystki były rzeźby koni wykonane z drewna i brązu.

Georgia O’Keeffe, Biały kwiat

Kwiat przedstawiony na obrazie to datura-bieluń dziędzierzawa, roślina o halucynogennych, toksycznych właściwościach. Oryginał przeszedł do historii także jako element wyposażenia Białego Domu – przez 6 lat wisiał w gabinecie George’a W. Busha.

John Singer Sargent, Madame X

Opadające ramiączko sukni tytułowej Madame X kosztowało Sargenta dobre imię w środowisku: obraz wystawiony pod koniec XIX w. w pruderyjnym paryskim Salonie wywołał tak duże zgorszenie, że młody malarz pod pręgierzem opinii publicznej opuścił miasto.

Georgia O’Keefe, Kalia oraz Robert Mapplethorpe, Joe/Rubberman

Kwiat wypełniający cały kadr obrazu to jeden z głównych motywów twórczości Georgii O’Keefe; diametralnie inną wymowę ma czarno-biała fotografia Mapplethorpe’a, przedstawiająca mężczyznę odzianego od stóp do głów w lateks.

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
juju
juju

S03e05, 12:57

Danae, Gustav Klimt 🙂

juju
juju
Reply to  juju

ten sam odcinek, 25:44
Diane Arbus, Identical twins, Roselle, NJ

mmmkiciunie
mmmkiciunie

Nie wiem ktoru odcinek, ale plakat Hamiltona rowniez byl w ktoryms odcinku w tle :p

trackback
Dzielnik #31 – Rzeczovnik

[…] na koniec coś naprawdę pięknego, czyli istniejące obrazy, które można znaleźć w serialu BoJack […]

trackback
Rzeźba Jeffa Koonsa sprzedana za rekordową sumę 91 mln dolarów - KuKulturze.pl

[…] Poprzedni rekord należał do brytyjskiego malarza Davida Hockneya, którego obraz „Portret artysty (Basen z dwiema figurami)” został sprzedany w zeszłym roku za 90,3 mln dolarów. Możecie go zobaczyć w jednym z odcinków BoJacka Horsemana. […]

trackback
Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość – cz. IV - KuKulturze.pl

[…] Jego obraz „Portret artysty (Basen z dwiema figurami)” został sprzedany w ubiegłym roku za 90,3 mln dolarów. Możecie go zobaczyć w jednym z odcinków BoJacka Horsemana. […]

trackback
Jak przygotować się do matury z historii sztuki? - KuKulturze.pl

[…] ZOBACZ ZNANE OBRAZY, KTÓRE MOŻEMY ZOBACZYĆ W SERIALU BOJACK HORSEMAN […]

trackback
11 scen filmowych inspirowanych obrazami - cz. 1 - KuKulturze.pl

[…] Klasyczne dzieło Botticellego także gości na stałe w kulturze masowej i grafikach użytkowych: postać Wenus można było oglądać m.in. na włoskiej monecie 10 eurocentów, w kampanii reklamowej programu Adobe Illustrator 10, a nawet w jednym z odcinków animacji BoJack Horseman! […]

trackback
Artysta na etacie czyli słów kilka o twórczości Davida Hockney’a - KuKulturze.pl

[…] arcydzieła i cieszą się niesłabnącą popularnością na aukcjach sztuki. Dzięki serialowi BoJack Horseman stały się wręcz ikoną popkultury. Krytycy podejrzewają, że jest synestetą, czyli osobą, […]