Co sprawia, że obrazy Gustava Klimta są jednymi z najdroższych na świecie?

Urodzony w Austrii w 1862 roku, jest uznawany za jednego z najbardziej cenionych artystów w historii sztuki. Ale dlaczego?

W 2006 r. Ronald Lauder (kolekcjoner austriackiej sztuki ekspresjonistycznej i współzałożyciel Neue Galerie – muzeum ekspresjonizmu w Nowym Jorku) wydał nadzwyczajną sumę 135 milionów dolarów na zakup portretu Adele Bloch-Bauer pędzla Gustava Klimta. Oznaczało to, że obraz był przez jakiś czas najdrożej sprzedanym dziełem na świecie!

Gustav Klimt , Adele Bloch-Bauer

Według Alfreda Weidingera (wicedyrektora Muzeum Belvedere w Wiedniu i jednego z czołowych ekspertów sztuki Klimta) to metaliczny, świetlisty i dekoracyjny efekt obrazów przyciąga ludzi. W trakcie swojej kariery stwierdził, że artysta jest naprawdę uniwersalny. – w 2009 roku, kiedy podróżował po Afryce spotkał kobietę na wiejskim południu Etiopii, która miała na sobie t-shirt z „Pocałunekiem”. Wyjaśniła, że włoski fotograf, który wcześniej odwiedził jej wioskę, zaproponował jej wybór z trzech koszulek, jako prezent. Chociaż nic nie wiedziała o artyście wybrała Klimta, ponieważ spodobało się jej złoto na obrazie.

Gustav Klimt, The Kiss

Będąc synem złotnika Gustav rozumiał ten materiał lepiej, niż jakikolwiek inny współczesny mu artysta. Później, jako student, zainspirował się olśniewającym bizantyjskim blaskiem. Jego wczesne prace często naśladowały efekty i kolory metali szlachetnych oraz kamieni, a od czasu, gdy pozwalały mu na to finanse, używał w swoich dziełach prawdziwego złota.

Dekoracyjne i świetliste efekty obrazów mogą sprawić, że każdy będzie wyglądał drogo, ale wartość pracy mistrza leży daleko poza bogactwem klejnotów. Klimt jest jednym z ojców sztuki współczesnej, który oderwał się od artystycznej przeszłości. Co przez to rozumieć? Konserwatywne akademie artystyczne upierały się, że celem sztuki jest odtworzenie trójwymiarowej rzeczywistości na dwuwymiarowej powierzchni płótna, tak jak widzimy to w prawdziwym życiu. Ta tradycja pochodzi z XIV-wiecznego ruchu włoskiego renesansu.

Gustav Klimt, Danae

Klimt zdał sobie sprawę, że tradycyjny sposób patrzenia na rzeczywistość nie wystarczy do wyrażenia tego, co znajduje się poza światem „widzialnym”. Zaczął więc lekceważyć zasady perspektywy i właśnie dlatego jego styl uczynił go innowatorem i główną postacią przyczyniającą się do powstania austriackiego modernizmu.

Gustav Klimt, The Virgin (Die Jungfrau)

Artysta śledził także prace Karola Darwina i najnowsze odkrycia w dziedzinie biologii i embriologii. Był zafascynowany tym, jak pojedyncza komórka (jajeczko) może zostać zapłodniona i rozwinąć się w płód, a następnie w niemowlę. Dlatego często „ozdabiał” swoje obrazy symbolami biologicznymi, dodając ezoteryczną warstwę znaczeń do swojej pracy. Zmysłowe i uszczęśliwione kobiety na jego płótnach nie były tylko męskimi fantazjami erotycznymi, ale także ucieleśniały jedną z największych tajemnic wszech czasów – tworzenie życia.

Gustav Klimt, Hope

Choć wielu artystów studiowało kobiece ciało, to akty Klimta okazały się zbyt realistyczne, intymne, prowokujące i oburzające dla jego czasów. Był nie tylko malarzem, ale także innowacyjnym myślicielem minionego stulecia.

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość – cz. IV - KuKulturze.pl

[…] Austriacki malarz, grafik i symbolista – jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu. Będąc synem złotnika Gustav rozumiał ten materiał lepiej, niż jakikolwiek inny współczesny mu artysta. Później, jako student, zainspirował się olśniewającym bizantyjskim blaskiem. Do dziś jego obrazy są jednymi z najdroższych na świecie. […]