Cyfrowa interpretacja „Ogrodu rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha

PARADISE holenderskiej firmy Studio Smack to współczesna interpretacja kultowego obrazu Hieronima Boscha.

W oryginalnym dziele na pierwszym planie widzimy mężczyzn i kobiety ukazanych razem z olbrzymimi zwierzętami. Za nimi wokół kolistej sadzawki krąży orszak jeźdźców na rzeczywistych i fantastycznych stworach. Na trzecim planie cztery rzeki łączą się ze sobą przepływając przez wymyślne bramy, tworząc jezioro poniekąd „zwieńczone” fontanną.

Cyfrowa, współczesna interpretacja jest odpowiedzią dla zabieganego świata 21 wieku. Niemal nieograniczona obfitość postaci jest niepokojąca i fascynująca jednocześnie, a ich różnorodność sprawia, że po prostu nie można się na nie napatrzeć.

Stwory zamieszkujące ten kryty plac zabaw ucieleśniają ekscesy i pragnienia cywilizacji zachodniej XXI wieku” – wyjaśnia studio.

Konsumpcja, egoizm, eskapizm, pokusa erotyzmu, próżności i dekadencji… Wszystkie postacie są metaforami naszego społeczeństwa, w którym roi się od cyfrowego świata marzeń. Są symbolicznym odbiciem ego i ludzkiej wyobraźni„.

Animacja została pierwotnie zamówiona przez Stedelijk Museum Breda na wystawę „New Delights” z okazji obchodów 500-lecia malarstwa.

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Niepoważny (i krótki) przewodnik po historii sztuki - KuKulturze.pl

[…] Zobacz cyfrową interpretację tego obrazu […]