Cztery znane kolory będące znakami towarowymi artystów

Czy wiecie, że istnieją kolory, których nie możecie użyć bez uprzedniej zgody ich właściciela? Poznajcie cztery barwy, które stały się znakami towarowymi.

1.

W maju 1960r. Yves Klein – francuski malarz i rzeźbiarz – zarejestrował formułę błękitnej farby pod nazwą International Klein Blue (IKB). Głęboki kolor ultramaryny jest powszechnie znany z matowego wyglądu, który dodaje mu niezwykłej głębi.

Klein uważał, że kolor ten jest doskonałym narzędziem do wypracowania swojej wiary i rozwinięcia duchowości. Ultramaryna to tradycyjny, symboliczny kolor Ducha Świętego w religii chrześcijańskiej, przywołuje także przestrzeń nieskończonego nieba i głębię oceanów.

2.

Vantablack to kolor/znak towarowy brytyjskiego rzeźbiarza Anisha Kapoora (ur. 1954), który najbardziej znany jest ze swoich wielkoformatowych rzeźb i instalacji specyficznych dla danego miejsca. Wzbudził poważne kontrowersje, kupując wyłączne prawa do korzystania czarnej, nowoczesnej farby, która pochłania do 99,96% światła. Wzbudził on swoim postępowaniem wielkie oburzenie w świecie artystów, którzy nie pochwalają tego typu zachowań.

3.

Odpowiadając na kontrowersje związane z kolorem Vantablack – oraz wyrażając swój gniew – inny brytyjski artysta, Stuart Semple (ur. 1980), stworzył coś, co nazywa „world’s pinkest pink” i oficjalnie zakazał Kapoorowi korzystania z tego pigmentu. Kupując go, należy stwierdzić, że „nie jesteśmy Anishem Kapoorem, nie jesteśmy w żaden sposób z nim powiązani, ani nie kupujemy tego koloru w imieniu Kapoora lub jego pracowników”.

4.

Tiffany Blue został stworzony przez Charlesa Tiffany’ego i Johna Younga w 1837 roku i od tego czasu jest szeroko wykorzystywany do celów promocyjnych przez Tiffany & Co – amerykańską firmę zajmującą się sprzedażą biżuterii oraz srebrnych zastaw stołowych.

A co Wy sądzicie o wykupowaniu praw do kolorów? Czy znacie jeszcze jakieś przypadki? Piszcie w komentarzach 🙂

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Lejek #17 – Lejek Treści

[…] 10) Kolory zastrzeżone jako znaki towarowe Ciekawostka na koniec. http://kukulturze.pl/cztery-znane-kolory-bedace-znakami-towarowymi-malarzy/ […]