Strona głównaFotografiaCzym jest technika szlachetna w fotografii?

Czym jest technika szlachetna w fotografii?

Miłośnicy fotografii z pewnością wiedzą, czym są techniki szlachetne. Okazuje się, że to pojęcie stanowi podstawę w rozwoju fotografii na świecie. W dzisiejszym świecie dominują cyfrowe rozwiązania, dlatego stworzenie szlachetnej techniki może wydawać nam się trudne. Jednakże warto przyjrzeć się temu, jakie cechy ma ta technika i czym się wyróżnia. O czym trzeba wiedzieć? Czym jest technika szlachetna w fotografii? Jakie cechy charakterystyczne wyróżniają te metody?

Technika szlachetna

Ciekawe informacje o tym pojęciu znajdziemy na stronie https://kukulturze.pl/technika-szlachetnaOkazuje się, że technika ta opiera się na wykorzystywaniu światłoczułości wielu materiałów. Ma odniesienie do różnych technik graficznych i fotografii. Zdjęcia w tym wypadku powstają w efekcie niepowtarzalnego zjawiska, co pozwala uzyskać wyjątkową odbitkę. Dzięki temu każda fotografia jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Jakie techniki uznajemy za szlachetne? W tym wypadku wyróżnić można:

  • gumę,
  • pigment,
  • olej,
  • mabrotypię,
  • kalotypię,
  • albuminę,
  • technikę kolodionową,
  • cyjanotypię,
  • palladotypię,
  • resinotypię,
  • platynotypię itp.

Jak można stworzyć fotografię za pomocą techniki szlachetnej? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za chwilę.

Fotografia z użyciem techniki szlachetnej

Technika szlachetna w fotografii jest bez wątpienia doceniana nawet przez najbardziej doświadczonych fotografów. Co ciekawe, popularną techniką jest tutaj guma arabska. Metody te powstały wtedy, gdy zaistniała potrzeba utrwalenia obrazu fotograficznego. Niestety pierwsze fotografie żółkły, a obraz na nich zanikał. Dużo możliwości zaobserwowanie tego, że papirusy egipskie nie zmieniły swojego kolory przez tysiące lat. Liczne badania wskazały, że ważnym składnikiem była tutaj guma arabska. Dzięki temu rozpoczęły się eksperymenty, które opierały się na poryciu papieru fotograficznego roztworem gumy arabskiej.

Aktualnie każdy z nas wie, że nawet długie wypłukanie fotografii nie uratuje jej przed blaknięciem. Do tej pory reakcja następowała pod wpływem dwutlenku siarki obecnego w powietrzu. technika zastosowanie arabskiej gumy bazuje na zmniejszeniu rozpuszczalności za pomocą światła. Papier pokrywamy zawiesiną pigmentu kryjącego wraz z dodatkiem potasu, amoniaku lub amonu. Po wysuszeniu naświetla się arkusz poprzez stykowe ułożenie diapozytywu lub negatywu. Następnie arkusz kładziemy na powierzchni zimnej wody, która wymywa pigment.

Czym cechuje się zdjęcie wykonane techniką szlachetną?

Zdjęcia wykonane szlachetną techniką mają wiele ciekawych cech. Pokrywając arkusz papieru roztworami w różnych barwach można cieszyć się oryginalnymi efektami zdjęć. Nie bez znaczenie jest wielokrotne naświetlanie obrazów wielokolorowych. Cechy zdjęcia wykonanego taką techniką są następujące:

  • obiekty bez szczegółów,
  • obiekty bez większości półtonów,
  • miękki i delikatny obraz rzeczywistości.

Jeśli pragniemy uzyskać więcej szczegółów, nie zapominajmy o wykonaniu zdjęcia na jak największym arkuszu. Takie zadanie wymaga jednak doświadczenia. Wybitny fotograf powinien sobie z tym poradzić.

Podsumowując warto stwierdzić, ze istnieje wiele różnych technik szlachetnych w fotografii. Technika szlachetna kojarzy nam się z dawnymi czasami i nic w tym dziwnego, gdyż wskazuje na przeszłe wydarzenia. Coraz chętniej jednak sięgamy po takie techniki, aby stworzyć zdjęcia ponadczasowe i oryginalne. Aby korzystać z dobrodziejstw tej techniki, warto mieć doświadczenie i wiedzę w tym zakresie.

POWIĄZANE POSTY