Digitalizacja 70 lat katalogów IKEA

IKEA to obietnica porządku, czystych, ergonomicznych linii i miłego dla oka designu. Poznaj dawne projekty i katalogi tego szwedzkiego giganta meblowego!

Firma konsekwentnie buduje swój wizerunek przez prawie osiem dekad. Obecnie posiada ponad 430 sklepów w 53 krajach, a jej katalogi są tak szeroko rozpowszechnione, jak Biblia czy Koran. Teraz, dzięki digitalizacji możemy wyruszyć w podróż w czasie dzięki materiałom udostępnionym z okazji 70. rocznicy pierwszego wydania z 1950 roku.

Na początku charakterystyczny model biznesowy firmy rozwijał się powoli. Zaczęło się w 1943 roku, gdy założona przez Ingvara Kamprada firma sprzedawała początkowo drobne produkty, takie jak długopisy, portfele i ramki na obrazki. Meble pojawiły się wkrótce potem, ale musiało minąć ponad dziesięć lat, zanim idea dojrzała – np. regał BILLY (prawdopodobnie najpopularniejszy projekt IKEA w historii) zadebiutował dopiero w 1979 roku.

Rok 1951 był pierwszym „właściwym” katalogiem IKEA – pisze Patino. To także pierwsza kultowa okładka z pierwszym kultowym wzorem – fotelem MK. Jest bardziej wyszukana – z gładkimi, nowoczesnymi układami, ale zawartość katalogu wciąż wyglądała jak formularze zamówień rządowych z późnych lat 60. i 70.

WSZYSTKIE KATALOGI MOŻNA OBEJRZEĆ POD TYM LINKIEM

Obecnie IKEA słynie z mebli do samodzielnego montażu, opakowanych w płaskie, brązowe pudełka. To rozwiązanie nie tylko pomaga klientom w transporcie, ale także czyni dystrybucję towaru efektywniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska. Warto pamiętać, że projektanci oprócz funkcjonalności i wyglądu mebla, biorą pod uwagę także sposób jego instalacji.

Które meble i aranżacje ze starych katalogów podobają Wam się najbardziej? Koniecznie dajcie znać w komentarzach 🙂

BONUS
Zobaczcie także, jak zmieniało się logo IKEA na przestrzeni lat:

autor: Ewa Nykiel-Kaczyńsa

co-founder | redaktor

Zostaw komentarz