Dotknąć historii… Z wizytą w Podziemiach Rynku w Krakowie

Na krakowskim Rynku Głównym pewnie byliście nieraz. Przypuszczalnie zaliczyliście też niejedno zdjęcie na tle Sukiennic czy Bazyliki Mariackiej. A czy kiedykolwiek patrzyliście na główny plac Krakowa będąc 4 metry pod jego powierzchnią?

Czasy zwiedzania muzeów w filcowych kapciach przeszły do lamusa! Najciekawsze obecnie muzea wykorzystują zaawansowane techniki audiowizualne i działają na wszystkie zmysły odwiedzających. Prowadzą ciekawe warsztaty i lekcje muzealne, na które zapraszają całymi rodzinami. W ten sposób przybliżają zwiedzającym swoją tematykę przewodnią, inspirują do zgłębiania dziedzictwa kulturowego i tłumaczą zawiłe dzieje historii. Dziś zabieramy Was w niezwykłą podróż w czasie i w przestrzeni pod płytę krakowskiego Rynku, gdzie mieści się szlak turystyczny “Śladem europejskiej tożsamości Krakowa.” 

Otwarcie podziemnej trasy turystycznej nie byłoby możliwe gdyby nie prace archeologiczne prowadzone we wschodniej części Rynku Głównego w latach 2005-2010. Oryginalnie wykopaliska miały być prowadzone przez kilka miesięcy, lecz dokonano tu tak wielkich odkryć, że koniec końców prace trwały aż 5 lat! Działania grupy archeologów stały się impulsem do stworzenia wyjątkowego, interaktywnego parku archeologicznego, przybliżającego w niebanalny sposób najstarszą historię miasta. Zagospodarowano powierzchnię blisko 4000 m² na podziemną ekspozycję odnalezionych w czasie wykopalisk skarbów i miejskich tajemnic. Wystawa stała koncentruje się na codziennym życiu średniowiecznego mieszczaństwa i cechu kupieckiego. Wszak Kraków przez wieki znajdował się na skrzyżowaniu najważniejszych europejskich szlaków handlowych i był istotnym miejscem wymiany handlowej i kulturowej. 

Odwiedzając muzeum przechadzamy się po autentycznych fragmentach bruku sprzed wieków, między murami dawnych obiektów handlowych takich jak: Kramy Bogate, Kramy Bolesławowe czy Wielka Waga Miejska. Na własne oczy przekonamy się jak wyglądał system budowania dróg i budynków w dawnych czasach. Zgromadzone przedmioty codziennego użytku i liczne rekonstrukcje dokumentują barwne losy mieszkańców tętniącego życiem średniowiecznego miasta. Multimedia w przestrzeni przybliżają atmosferę panującą ówcześnie na rynku i kreują w wyobraźni wszystkich turystów obraz prawdziwego tygla kulturowego, jakim niewątpliwie był wówczas Kraków. 

W muzeum atrakcji nie brakuje! Już od wejścia towarzyszy nam gwar ulicy, zgiełk prężnie działającego targowiska i handlowe pertraktacje, prowadzone w różnych językach. Stajemy się świadkami rozmów przekupek, beztroskich dziecięcych zabaw na placu targowym oraz przemowy kaznodziejskiej. Spotkanie z żywą historią to niezapomniane przeżycie dla małych i dużych gości. Niezależnie od wieku każdy odwiedzający znajdzie tu coś dla siebie. Średniowieczna waga towarowa wskaże ile ważymy w dawnych jednostkach miary. Zachowany w całości wielki, ważący prawie 700 kg, bochen ołowiu uświadomi niedowiarkom jak kształtowała się potęga gospodarcza XIV-wiecznego Krakowa. W tym swoistym centrum handlowym na nowo odkryjemy etymologię wyrażeń “krakowski centuś” i “krakowskim targiem”.  Wspólnie z kupcami przeżyjemy też klęskę pożaru, obserwując panoramiczny film w makroskali. Na dalszym etapie zwiedzania cofniemy się o kolejne wieki i niczym prawdziwi archeolodzy odkryjemy osadę przedlokacyjną sprzed najazdu mongolskiego w 1241 r. Poczujemy klimat tamtych czasów, podglądając pracę złotnika i kowala, a także odwiedzając miejsce pochówku zmarłych z XI wieku. Interaktywny poczet królów podkręci zainteresowanie historią i umożliwi – szczególnie młodzieży –  ujrzenie postaci historycznych z zupełnie innej perspektywy. Dzieci mogą przyjemnie spędzić czas w specjalnym pokoju zabaw i obejrzeć mechaniczny teatrzyk przedstawiający miejskie legendy. Dużą atrakcją jest dla maluchów możliwość przetestowania średniowiecznych zabawek. Projektanci wystawy zadbali też o stosowny punkt widokowy. Dzięki temu mamy unikalną szansę spojrzeć w niebo i na okoliczne zabytki z nietypowej strony – z dna fontanny. 

Cztery metry pod powierzchnią płyty Rynku dzieje się niesamowity spektakl, a historia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Oryginalnie zachowane profile ziemne, zwane świadkami archeologicznymi, pokazują proces podnoszenia poziomu rynku na przestrzeni lat, w odpowiedzi na ciągły rozwój cywilizacyjny i technologiczny. Szklana podłoga i podesty pozwalają dotrzeć do samego serca wykopalisk archeologicznych i lepiej zrozumieć zmiany zachodzące w mieście przez wieki. Ciekawe projekcje, hologramy i różnorodne odwzorowania cyfrowe umożliwiają przeżycie niesamowitej podróży do początków miasta. W Podziemiach Rynku – zamiast kapci z filcu – dostaniecie buty prawdziwego mieszkańca dawnego grodu Kraka! Ta wizyta zapewni Wam masę wrażeń, po których trudno będzie ochłonąć i wrócić tak po prostu do współczesności 🙂  

Bawcie się dobrze i koniecznie dajcie nam znać jak się Wam podobało!

PS. We wtorki muzeum można zwiedzać za darmo (po wcześniejszej rezerwacji miejsc).

Zobacz także: OD GOTYKU DO MODERNIZMU, CZYLI O ARCHITEKTURZE KRAKOWA

Zobacz także: NOWA HUTA – MIASTO IDEALNE CZY POMNIK REŻIMU?

autor: Alina Ożarowska-Cyganek

redaktor

Zostaw komentarz