7 ciekawostek z życia i twórczości Fernando Botero

Ten kolumbijski artysta figuratywny znany także jako Boterismo przedstawia postacie w charakterystycznych, „przesadzonych” karykaturach. Jest uważany za najbardziej znanego, żyjącego artystę z Ameryki Łacińskiej, a jego twórczość popularna jest na całym świecie.

INSPIRUJE GO SZTUKA KLASYCZNA

Najbardziej znany jest z inspirowania się sztuką klasyczną, a wręcz kopiowania i przerabiania znanych obrazów.

Papież Leon X, Rafael Santi
Mona Lisa, Leonardo da Vinci
La Fornarina, Rafael Santi
Panny dworskie, Diego Velázquez
Portret małżonków Arnolfinich, Jan van Eyck

NIE PRZEDSTAWIA „GRUBYCH LUDZI”

Formy postaci, które tworzy pozwalają mu podkreślać ich cechy, ale nie mają one na celu przedstawiać ludzi otyłych. Sam nazywa to „zmysłowością formy”.

MIAŁ ZOSTAĆ TORREADOREM

Wujek Botero (który pełnił rolę jego ojca), zapisał go do szkoły dla torreadorów. Szybko okazało się jednak, że dwunastoletni Botero zamiast trenować, malował swoje pierwsze akwarele byków i postaci. Obrazy zostały sprzedane przez człowieka, który handlował biletami na walki.

TWORZY TAKŻE RZEŹBY

Warto pamiętać, że jest także utalentowanym rzeźbiarzem – w 2012 r. otrzymał nagrodę od Międzynarodowego Centrum Rzeźby za całokształt twórczości w dziedzinie rzeźby współczesnej.

JEST HOJNYM DARCZYŃCĄ

W 2000 r. Botero przekazał Museo Botero w Bogocie 123 swoje prace i 85 dzieł z osobistej kolekcji – w tym obrazy Chagalla, Picassa i francuskich impresjonistów. Podarował także 119 swoich obrazów oraz 23 rzeźby z brązu Muzeum Antioquia.

MIMO SĘDZIWEGO WIEKU JEST WCIĄŻ AKTYWNY ARTYSTYCZNIE

Pomimo tego, że w kwietniu 2020r. skończył 88 lat wciąż tworzy, a jego prace są chętnie kupowane i wystawiane przez wiele dużych, międzynarodowych muzeów oraz prywatnych kolekcjonerów.

JEST WIELKIM PATRIOTĄ

… a Kolumbia chętnie mu się za to odwdzięcza nazywając place, ulice i parki jego imieniem. W 2004 r. Botero stworzył także serię obrazów zwracających uwagę na przemoc w Kolumbii (głównie ze strony karteli narkotykowych). Powszechnie nazywany jest „najbardziej kolumbijskim z kolumbijskich artystów”.

Fernando Botero, The Death of Pablo Escobar

Jak podobają Wam się obrazy Fernando? Piszcie w komentarzach 🙂

Zostaw komentarz