Hagia Sophia po blisko 86 latach przekształcona ponownie w meczet

Słynne muzeum Hagia Sophia w Stambule decyzją tureckich władz zostało z powrotem przekształcone w meczet.

Budynek, który w przeszłości był chrześcijańską bazyliką, meczetem, a potem muzeum został przekształcony ponownie w meczet na mocy decyzji prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego i ukończona w 537 roku Hagia Sophia, czyli bazylika Mądrości Bożej, przez prawie tysiąc lat znajdowała się w sercu chrześcijańskiego świata, będąc najwybitniejszym przykładem architektury bizantyjskiej. W 1453 roku sułtan Mehmed II – zwany odtąd Zdobywcą – podbił Konstantynopol i chociaż jego wojska splądrowały i zniszczyły miasto, to budynek ocalał. Świątynia została zamieniona w meczet, które przez niemal 500 lat stanowił symbol imperium osmańskiego.

Osmanowie dobudowali do budynku bazyliki cztery minarety oraz pokryli gipsem mozaiki przedstawiające Chrystusa, Matkę Boską i świętych oraz portrety władców, jako że według prawa muzułmańskiego w miejscu modlitw nie może być ludzkich wizerunków, a także zawiesili ogromne czarne panele z imionami Boga, proroka Mahometa oraz kalifów.

Zostaw komentarz