Interaktywna sieć społecznościowa artystów abstrakcyjnych

Kto jest Twoim ulubionym artystą abstrakcyjnym? Odpowiadając na to pytanie zazwyczaj rozpatrujemy każdego artystę i jego twórczość osobno. Wielu z nich było jednak częścią dużych ruchów, gdzie wszystkie obrazy, kompozycje i trendy są ze sobą mocno powiązane! Interaktywna mapa społecznościowa MOMA pozwala w przejrzysty sposób zobaczyć te połączenia.

Z mapy wynika, że żaden inny, abstrakcyjny artysta nie był tak dobrze powiązany z pozostałymi jak Kandinsky, który stał się centralną siłą w rozwoju i promowaniu abstrakcji. Stało się tak głównie dzięki jego nieustraszonym wysiłkom jako malarza, teoretyka, wydawcy, organizatora wystaw, nauczyciela oraz… hojnego gospodarza.

Na schemacie możemy zobaczyć Kandinsky’ego jako węzeł łączący postacie wpływowe same w sobie, takie jak Josef Albers, László Moholy-Nagy, czy Hans Richter, ale nie zabrakło również polskich nazwisk, np. Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Dzięki jego kontaktom mógł promować swoje nazwisko niemal na całym świecie, a jego artystyczny wpływ był odczuwalny od Nowego Jorku, aż do Moskwy.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZOBACZYĆ CAŁĄ MAPĘ

(aby zobaczyć połączenia wybranego artysty, wystarczy kliknąć w jego nazwisko na mapie)

Robi wrażenie, prawda? 😉

Zostaw komentarz