Jak wyglądałaby Mona Lisa, gdyby żyła?

Luwr i HTC przenoszą słynne dzieło Da Vinci do wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna rzeczywistość ma wiele zastosowań. Dzięki goglom można nie tylko grać w gry, ale także cyfrowo podróżować do miejsc turystycznych, wypróbowywać różne symulatory lub poszerzać horyzonty patrząc na obiekty, których nigdy spotkalibyśmy w prawdziwym świecie. Właśnie to, nowe doświadczenie zostało wprowadzone w słynnym, paryskim Luwrze!

W tym roku cały świat upamiętnia 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci (1452-1519), jednego z najbardziej wpływowych malarzy wszechczasów. Nie można oczywiście pominąć Luwru, głównie dlatego, że najsłynniejszy portret Da Vinci – Mona Lisa – wisi w jego wnętrzach.

Dzieło przyciąga średnio do ośmiu milionów widzów rocznie. Mona Lisa otoczona jest też licznymi spekulacjami i teoriami spiskowymi na temat tego, co symbolizuje, dlaczego Da Vinci namalował ją w XVI wieku i jak wyglądałoby „na żywo”. Muzeum, które w czasie największej wystawy sztuki Da Vinci połączyło się z HTC (a konkretnie z jej działem VIVE Arts i twórcami Emissive), próbuje teraz ujawnić kilka tajemnic dając odwiedzającym bardziej szczegółowe spojrzenie na ten kultowy portret dzięki podróży przez wirtualną rzeczywistość.

HTC zbudowało specjalne stoisko z okularami VR HTC Vive Cosmos pod nazwą Mona Lisa: Beyond the Glass.

Po krótkiej informacji o wielkości samego obrazu i precyzyjnym malarstwie Da Vinci, Mona Lisa „rozpływa się”, by przeobrazić się w „żywą istotę”. Nie jest to jednak tylko prosty, trójwymiarowy model. Podczas tego wyjątkowego doświadczenia Mona Lisa wchodzi w interakcje, gestykuluje i stale nawiązuje kontakt wzrokowy, który jest dla niej tak typowy. Odpowiada między innymi dlaczego ma złożone dłonie i opowiada o wyrafinowanych technikach Da Vinci. To spotkanie trwa około siedmiu minut.

Chociaż doświadczenie to jest profilowane głównie jako uzupełnienie wystawy ku czci Da Vinci, Luwr postrzega je bardziej kompleksowo. Uważa to za konieczny zwrot w kierunku nowoczesnych technologii, które mogą przybliżyć sztukę jako taką młodszym pokoleniom.

Zostaw komentarz