Strona głównaTeatrJakie są ciekawe teatry w Polsce?

Jakie są ciekawe teatry w Polsce?

Jakie są ciekawe teatry w Polsce?

Polska obfituje w wiele wspaniałych teatrów. Grane są w nich przeróżne sztuki: klasyczne, współczesne czy opery. W niniejszym artykule przedstawimy te, które naszym zdaniem uznać można za jedne z najciekawszych. Nie zawsze są to teatry bardzo znane, jednak z pewnością warto zwrócić na nie uwagę.

Ciekawe teatry w Polsce

Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie to jeden z dwóch teatrów narodowych w Polsce. Powstał on w 1781 roku. Na tej scenie zagrano przez ponad dwa stulecia wiele ważnych sztuk polskich i światowych, jak chociażby dramaty Słowackiego, Mickiewicza, Fredry, Szekspira, Goethego czy Ibsena.

Obecnie dyrektorem tego teatru jest Waldemar Raźniak.

Tak, jak w większości teatrów w Polsce, w krakowskim Teatrze Starym grane są zarówno klasyczne teksty, jak i nowsza dramaturgia. Na deskach tego teatru reżyserują spektakle najwybitniejsi polscy twórcy. Można tu wyróżnić Jana Klatę (wcześniejszego dyrektora tego teatru), Monikę Strzępkę, Krzysztofa Garbaczewskiego czy Annę Smolar.

Teatr cieszy się wielką sympatią mieszkańców Krakowa. Przyjeżdżają do niego ludzie z całej Polski, by obejrzeć najważniejsze premiery danego roku.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu to fenomen na polskiej scenie teatralnej. Mimo, że położony jest na peryferiach kulturalnego świata Polski, cieszy się ogromnym powodzeniem. Przyjęło się, że ludzie, którzy kochają teatr, przyjeżdżają tu na swoiste pielgrzymki teatralne.

Wałbrzyski teatr został założony w 1964 roku, jednak to dopiero od lat dwutysięcznych zyskał dużą popularność. Świetność przywróciło mu wielu wspaniałych dyrektorów: Danuta Marosz, Piotr Kruszczyński, Sebastian Majewski, Piotr Ratajczak, Maciej Podstawny. Obecnie dyrektorem znów jest Sebastian Majewski.

W teatrze tym wystawiali spektakle ważni dla teatru polskiego twórcy, tacy chociażby jak Maja Kleczewska, Jan Klata, Monika Strzępka czy Weronika Szczawińska. Teatr porusza zarówno kwestie uniwersalne, jak i te związane z lokalną społecznością. Dla dyrekcji tego teatru ważny jest nieustanny dialog z publicznością. Na deskach wałbrzyskiego teatru grane są sztuki klasyczne, jak i te pisane przez współczesnych młodych autorów polskich.

Teatr 21 w Warszawie

Teatr 21 - Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl

Mniej znanym teatrem, który z pewnością warto wyróżnić, to Teatr 21 w Warszawie. Działa on od 2005 roku. W 2021 roku został nagrodzony Paszportem Polityki.

Koordynatorką artystyczną jest tam Justyna Sobczyk. W teatrze grają osoby z zespołem Downa oraz z autyzmem.

Teatr ten jest zaangażowany politycznie i społecznie. Tworzy on spektakle o problemach młodszych i starszych osób z niepełnosprawnościami umysłowymi. Warto tu wyróżnić “Rewolucję, której nie było” w reż. Justyny Sobczyk – spektakl opisujący protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w Sejmie w 2018 roku.

Sztuki, jakie prezentuje Teatr 21 często osnute są wokół tematyki życia rodzinnego, seksualności, a także życia zawodowego osób z niepełnosprawnościami.

Podsumowanie

W tym artykule wymieniliśmy trzy teatry, które mają swoje istotne miejsce na polskiej scenie teatralnej: Teatr Stary w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu oraz Teatr 21 w Warszawie. Teatr Stary w Krakowie to jedna z najważniejszych polskich scen. Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, mimo że nie znajduje się w żadnym dużym mieście Polski, od lat prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Z kolei Teatr 21 w Warszawie należy wyróżnić z powodu jego zaangażowania społecznego – teatr ten oswaja ludzi z tematyką niepełnosprawności intelektualnej i pozwala aktorkom i aktorom z niepełnosprawnościami zabierać głos w niezwykle ważnych dla nich sprawach.

Te trzy teatry to tylko kropla w morzu ciekawych teatrów w naszym kraju. Bez wątpienia warto poznawać teatralny świat Polski, stoi on bowiem na bardzo wysokim poziomie. Teatr to nie tylko ponadczasowa rozrywka, lecz także możliwość skonfrontowania się z istotnym komentarzem społecznym – warto więc chodzić do teatrów nie tylko od święta.

POWIĄZANE POSTY