Kochasz robić zdjęcia? Uczysz się fotografii cyfrowej na własną rękę? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zebraliśmy najważniejsze zasady i porady, które pozwolą Ci przenieść Twoje obsługiwanie aparatu na wyższy poziom.
Podstawowe zasady
Najważniejsze jest, aby każde ujęcie fotografować kilka razy. Niektóre momenty są niepowtarzalne i zdajemy sobie z tego sprawę, jednak kiedy tylko się da, wykonaj minimum kilka fotografii tej samej osoby, widoku lub budynku. Czasami są między nimi minimalne różnice, a czasami zobaczysz, jakie zmiany w oświetleniu i wyrazie twarzy mogą zajść w ciągu kilku sekund. Pamiętaj też, żeby zdjęcia robić w jak najwyższej rozdzielczości. Zajmują wtedy dużo miejsca na karcie pamięci, jednak ich jakość jest fenomenalna. Nikt nie chce oglądać rozpikselowanych krajobrazów czy portretów.
Kadrowanie
Ważnym aspektem fotografii cyfrowej jest odpowiednie kadrowanie jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. Warto poświęcić chwilę na dobranie prawidłowego kąta oraz perspektywy. Jeśli sfotografujemy coś bezmyślnie, sądząc, że potem możemy wyciąć niepotrzebne dodatki w programie graficznym, narażamy się na niepotrzebną pracę i utratę jakości zdjęcia. W aparacie cyfrowym mamy podgląd- korzystajmy więc z niego, aby uniknąć nietrafionych działań.
Fotografowanie osób
Jeśli chodzi o robienie zdjęć osobom, tutaj również bardzo ważne jest kadrowanie. Przed zrobieniem zdjęcia musimy się zastanowić, jak chcemy ukazać na nim daną postać. Czy będzie to portret od pasa w górę? A może cała sylwetka? Nie możemy ucinać fotografii w kostkach, kolanach czy nadgarstkach. Wygląda to nienaturalnie i zaburza proporcje. Ciekawym zabiegiem jest również umieszczenie bohatera zdjęcia nie w centrum, lecz po boku. Dzięki temu nasze dzieło będzie bardziej intrygujące i niezwykłe.
Szukanie inspiracji
Zawsze najlepiej uczyć się od najlepszych. Warto zainteresować się profesjonalnymi fotografami, którzy w Internecie umieszczają “https://kukulturze.pl/“ porady i sposoby, jak osiągać określony efekt na zdjęciu. W poszukiwaniu inspiracji pomocne są strony, takie jak Pinterest, gdzie piękne kolaże i ciekawe artykuły na pewno przyniosą niezwykłe pomysły.
Lampa błyskowa
Używanie lampy błyskowej czasami jest słuszne, ale kiedy wychodzimy na nocny spacer i chcemy sfotografować okazały budynek, flesz w niczym nam nie pomoże. Takie sztuczne oświetlenie działa dobrze, jeśli fotografujemy coś z odległości kilku metrów. Nie sprawdzi się w przypadku chęci ukazania czegoś, co znajduje się dalej lub co musimy objąć, stojąc w większej odległości. Dlatego nie jest to dobry pomysł, kiedy chcemy używać lampy przy zdjęciach nocnych krajobrazów.
Nie poddawaj się
Ćwiczenie czyni mistrza, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli Twoje zdjęcia nie robią oszałamiającego wrażenia. Powolne próby ustawiania kadrów, naświetlania i wybierania odpowiednich parametrów sprawią, że z dnia na dzień będziesz coraz lepszy! Dobrym pomysłem jest założenie konta na portalu społecznościowym- na przykład Facebook lub Instagram- i tam dzielenie się swoimi próbami. Nawet najmniejsze pochwały i słowa otuchy potrafią dać ogromną motywację i być motorem napędowym dla początkującego fotografa lub fotografki.
Aparaty cyfrowe niezwykle zmodernizowały fotografię. Możliwość podglądu i usuwania nieudanych prób, „inteligentne” aparaty i obróbka w programach graficznych to coś, bez czego niektóre osoby nie wyobrażają sobie robienia zdjęć. Liczymy, że nasze zasady i porady pozwolą wam polepszyć jakość swoich dzieł, które zachwycą niejedną osobę!