Strona głównaFotografiaJakie zalety ma fotografia tradycyjna?

Jakie zalety ma fotografia tradycyjna?

Jakie zalety ma fotografia tradycyjna?

Fotografia tradycyjna jest z pewnością powrotem do korzeni sztuki fotograficznej. Bazuje na powstaniu zdjęcia, którego nośnikiem jest światłoczuły materiał (klisza, papier lub film). Jakie zalety ma fotografia tradycyjna?

Fotografia tradycyjna

Ciekawe informacje na temat fotografii znajdziemy na stronie https://kukulturze.pl/fotografia/Pamiętajmy o tym, że historia fotograficznej sztuki sięga lat 20. XIX wieku. Pierwsze na świecie zdjęcie wykonane zostało przez wynalazcę francuskiego o nazwisku Joseph Niépce. Produkcja wymagała wielogodzinnej ekspozycji na słońce, a obraz utrwalono na cynkowej płytce. Na przestrzeni lat fotografie cały czas się rozwijały, a naukowcy zwiększali ich trwałość. Na początku wieku XX powstała kolorowa fotografia, a w 1969 roku wynaleziono matrycę stosowaną dziś w fotografii cyfrowej. Aktualnie fotografia tradycyjna pozwala nam przenieść się do dawniejszych czasów.

Najważniejsze zalety

Fotografia tradycyjna ma wiele zalet, które warto poznać. Fotografia jest głównie wizualną sztuką, która pozwala nam wyrazić emocje i umieścić na zdjęciach najważniejsze chwile w życiu. Nie bez znaczenia są zalety artystyczne i techniczne. Najważniejszą różnicą między fotografią tradycyjną a cyfrową jest rozdzielczość zdjęcia. Obraz na materiale światłoczułym odznacza się lepszą ostrością i rozdzielczości, o czym nie każdy wie. Co ciekawe, uzyskujemy możliwość odczuwania całkiem nowych emocji, gdyż nie podglądamy robionego zdjęcia. Dopiero po wywołaniu widzimy, jak wygląda nasza fotografia. Kolejny aspekt dotyczy użytkowanego sprzętu do tworzenia fotografii tradycyjnej. Mimo wielu różnic, zarówno tradycyjna, jak i cyfrowa fotografia cieszy się dużą popularnością wśród pasjonatów zdjęć. Okazuje się, że całkiem inne zdjęcia wykonamy na telefonie komórkowym, a inne na aparacie analogowym. Każde zdjęcie w tym wypadku jest wyjątkowe.

Cechy fotografii tradycyjnej

Jak wygląda tradycyjna fotografia w praktycznym zastosowaniu? Niezwykle istotne jest to, że musimy skoncentrować się na swoich działaniach i dokładnie przemyśleć czynności. Nie ma tutaj niekończącej się pamięci cyfrowych nośników, dlatego nie pstrykamy zdjęć w rekordowych ilościach. Kadry muszą być dokładnie dopracowane, kompozycję należy przemyśleć. Nie ma miejsca na błędy w fotografii tradycyjnej. To sprawia, że każde zdjęcie ma duszę, w przeciwieństwie do masowo pstrykanych fotek cyfrowych. Co jeszcze warto docenić? Zdjęcie wykonane metodami tradycyjnymi jest pokryte unikalnym ziarnem. To sprawia, że obraz ma wyjątkowy klimat i staje się jeszcze bardziej oryginalny. Poziom szumu dobieramy podczas wyboru kliszy. Klisze wysokoczułe stawiają na większe ziarno, a klisze niskoczułe odznaczają się wysokim kontrastem i małym ziarnem. Pojawienie się ziarna dotyczy także sposobu wywoływania zdjęć.

Fotografia tradycyjna jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce powrócić do dawnych czasów. Jeśli czujemy się znużeni oglądaniem podobnych fotografii na komputerze i chcemy stawiać na bardziej klasyczne rozwiązania, nie zapominajmy o fotografii tradycyjnej. Być może odkryjemy w sobie kreatywność i nową pasję. Jak widać, ta propozycja pomału staje się coraz bardziej popularna. Z każdej strony obserwujemy cyfrowe zdjęcia, które nie zawsze mają charakter i duszę. Alternatywą są zatem zdjęcia robione w formie tradycyjnej, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze kilkanaście lat temu. Nawet najbardziej wybitni fotografowie sięgają po takie rozwiązania.

POWIĄZANE POSTY