Kameralne portrety znanych artystów i ich kotów

Wielu znanych (i kultowych) artystów posiadało kocich przyjaciół. Takim czworonożnym towarzyszem mogli pochwalić się np. Pablo Picasso, Frida Kahlo i Andy Warhol.

Żyjąc z wieloma kotami przez całe życie, Picasso przedstawił je nawet w wielu swoich obrazach, np. „Kobieta z kotem” czy „Kot i homar”. Warhol opublikował książkę z rysunkami kotów zatytułowaną 25 Cats Name Sam i One Blue Pussy, a Kahlo uwieczniła swojego czworonoga na autoportrecie Self-Portrait with Thorn Necklace.

Mistrz surrealizmu Salvador Dali zasłynął z posiadania majestatycznego ocelota Babou. Jest to gatunek dzikiego kota występującego głównie w Ameryce Południowej i Środkowej podobnego wyglądem do kota domowego, o futrze przypominającym lamparta lub jaguara.

Wielu artystów można określić jako niekonformistycznych, impulsywnych, lubiących podążać własnymi ścieżkami w życiu i sposobie myślenia. Nic więc dziwnego, że koty to idealne zwierzęta dla kreatywnych osób!

Henri Matisse z kotami
Balthus z kotem
Maya Lin z kotem
Gustav Klimt z kotem
Paul Klee z kotem

A Wy wolicie psy, czy koty? 😉

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Detalistka
Detalistka

Koty, zdecydowanie. Piękne, majestatyczne, ale i wybredne, czasem złośliwe. Na ich przyjaźń trzeba zasłużyć, ale jaka to PRZYJAŹŃ… 🙂

trackback
Dzielnik #32 – Rzeczovnik

[…] Na koniec coś, co nigdy się nie nudzi. Koty. Koty, jeszcze więcej kotów, czyli znani ludzie i ich portrety z sierściełami. […]