Karty tarota zaprojektowane przez Salvadora Dalí

Tarot zaczynał jako gra karciana, ale z czasem stał się narzędziem wróżenia. W bujnie ilustrowanej formie odgrywał ważną rolę kulturową, jako przedmiot artystyczny.

Limitowana edycja kart zaprojektowanych przez Salvadora została opublikowana w 1984r. okazując się przedmiotem zainteresowania TASCHEN, wydawcy „wizualnie intensywnych” książek fotograficznych i artystycznych. W przyszłym miesiącu wypuszczą na rynek nową edycję tarota Salvadora Dalí – w pudełku wraz z towarzyszącą im książką autorstwa Johannesa Fiebiga.

Legenda głosi, że przygotowując rekwizyty do filmu Jamesa Bonda Live and Let Die, producent Albert Broccoli zlecił surrealistycznemu maestro Salvadorowi stworzyć niestandardową talię kart tarota. Zainspirowany swoją żoną Galą, która pielęgnowała jego zainteresowanie mistycyzmem, Dalí chętnie zabrał się do pracy i kontynuował projekt z własnej woli nawet po zakończeniu umowy, opierając się na zachodnich arcydziełach od starożytności po nowoczesność (w tym także własnych). Rezultatem jest surrealistyczny kalejdoskop europejskiej historii sztuki.

TASCHEN wskrzesił wszystkie 78 kart w nowym wydaniu wraz z książeczką znanego niemieckiego autora tarota Johannesa Fiebiga oferującą m. in. wyjaśnienia każdej karty – jej znaczenia oraz praktyczne porady krok po kroku, jak wykonywać odczyty.

Nie da się ukryć, że jest to prawdziwa gratka dla fanów malarza (jak i tarota), a wydanie zestawu właśnie teraz sprawia, że jest on idealnym prezentem pod choinkę 😉 – możecie zamówić go tutaj.

Zostaw komentarz