Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją dostępne w internecie

60 kolejnych dzieł zostało w tym roku opisanych za pomocą audiodeskrypcji i udostępnionych na portalu „iSztuka”. Dzięki temu mogą je poznać również osoby niewidome i niedowidzące. W sumie na portalu udostępniono już ponad 300 obiektów dotyczących malarstwa, rzeźby i architektury.

Projekt „iSztuka” realizowany jest od 2015 roku przez białostocką Fundację Audiodeskrypcja, głównie dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury.

Opisy dzieł umieszczane na portalu isztuka.edu.pl przygotowane zostały z wykorzystaniem audiodeskrypcji. Polega ona na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) wizualnej warstwy dzieła, np. obrazu, zabytku czy tego, co się dzieje np. między dialogami w filmie lub spektaklu teatralnym. W ten sposób przekazywane są takie informacje, jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria czy kostiumy.

Na portalu można odsłuchać opis wybranego dzieła lub skorzystać z tradycyjnego opisu, z którego mogą skorzystać np. osoby mające problemy ze słuchem. Uzupełnieniem do fotografii i audiodeskrypcji dzieł są analizy przybliżające np. kontekst kulturowy czy technikę wykonania i przedstawiony temat.

Jak poinformowała Fundacja Audiodeskrypcja, kończy się właśnie piąty etap projektu „iSztuka”. Do końca roku ten katalog malarstwa, rzeźby i architektury będzie zawierał łącznie 324 dzieła dostępne dla każdego. Internetowy portal zanotował dotąd ponad 460 tys. odwiedzin.

W tym roku udostępniono 60 dzieł stanowiących przykłady sztuki polskiej z drugiej połowy XIX wieku i przełomu XIX i XX wieku. To np. obrazy Jana Matejki „Stańczyk” czy „Bociany” Józefa Chełmońskiego, witraż „Bóg Ojciec – Stań się!” Stanisława Wyspiańskiego, a także Pałac Sztuki – gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego.

źródło: dzieje.pl

Zostaw komentarz