Czy wiesz, jaki jest sekret idealnej kompozycji w fotografii? Są to aspekty takie jak: silny główny motyw, czyste tło, wypełnienie kadru, dominujący kolor, obramowanie itp. Dróg za pomocą, których skomponujemy takie zdjęcie jest wiele, a koniec końcem i tak nasza fotografia będzie składa się z kilku elementów kompozycyjnych. W tym artykule powiemy sobie szerzej o pojęciu, jakim jest kompozycja.
Kompozycja w fotografii – podstawowe zasady
Co kryje się pod pojęciem kompozycja? Są to w pewnym sensie porządek i struktura, czyli czynniki, przez które dana fotografia nam się podoba zostając w naszej pamięci. Kluczem do sukcesu jest fotografowany temat oraz sposób, w jaki pewne detale są rozplanowane na wykonywanej fotografii. Układ części składowych zdjęcia wpływa na odbiór całości przez nasz mózg analizujący obraz i emocje. Wizualne elementy odpowiednio dobrane wywołują napięcie, niepokój, śmiech oraz uczucie radości.
Kompozycja w fotografii, a podział zdjęcia
Za pomocą tej metody wyznacza się główne punkty na zdjęciu, harmonizowania i budowania przejrzystości kadru. Dzięki temu końcowy efekt dla odbiorców staje się lepszy.
Złoty podział – inaczej zwany boską proporcją. Swoje początki miał w starożytnej Grecji. Z czasem podział ten zyskiwał na popularności w malarstwie, architekturze oraz fotografii. W uproszczeniu złoty podział to podział odcinka na dwie części, gdzie pierwszy dłuższy musi mieć taki sam stosunek jak drugi krótszy. W tym przypadku siatka złotego podziału składa się z 4 linii, a miejsca przecięcia to mocne punkty, w których powinny znaleźć się strategiczne elementy obrazu.
Trójpodział – jest to podstawowy, prosty podział dotyczący zasad kompozycyjnych w fotografii. W tym przypadku siatka składa się z 9 identycznych prostokątów, a miejsca przecięcia to mocne punkty. Jeśli jednak nie potrafimy sobie całości zwizualizować to z pomocą przyjdzie nam siatka, którą możemy ustawić na wyświetlaczu lub wizjerze. Ponownie powinniśmy mimo wszystko starać się uchwycić tak temat, aby jego najważniejsze elementy znajdowały się w mocnych punktach, którymi są przecięcia linii. Zdjęcie to będzie mieć zachowaną harmonię, a jego temat przyciągnie uwagę innych. Na mocnych punktach umieszcza się: wzrok fotografowanej osoby, samochody, łodzie, budynki, zwierzęta. W zasadzie może być to wszystko, co według nas wymaga wyróżnienia.
Linia horyzontu
Istnieje również inny sposób wykorzystania trójpodziału. Mianowicie jest to umieszczenie horyzontu w 1/3 lub 2/3 kadru wzdłuż linii podziału. Ten zabieg sprawi, iż każdy układ fotografii zostanie odpowiednio wyważony. Kadr powinien być dobrany do tego, co chcemy uchwycić.
Kompozycja słońca
Wyróżniamy również kompozycję skośną, która opiera się na trójkątach prostokątnych Istnieje jeszcze kompozycja skośna oparta na trójkątach prostokątnych. Podstawą tutaj jest oś przekątna kadru. W tej kompozycji mocne punkty pojawiają się na przecięciu przekątnej z krótszymi odcinkami od przeciwległych wierzchołków. Taka kompozycja sprawia, że kadr staje się uporządkowany, dynamiczny.
Linie wiodące
Podstawą w kompozycyjnej fotografii jest zrozumienie jak linie oddziałują na osobę oglądają zdjęcie. Każda linia steruje naszym wzrokiem kierując go w mocne punkty. Linie pionowe i poziome odpowiedzialne są za kompozycję statyczną tworząc równowagę. Przez co zdjęcie jest przez nas oglądane w taki sam sposób jak byśmy czytali książkę, czyli od lewej do prawej oraz z góry do dołu. Linie skośne odpowiedzialne są zaś za dynamikę, tempo i energię. Kształt litery s, a także inne krzywe oparte na łukach wprowadzają spokój wciągając nasz wzrok w głąb obrazu