Eleganckie martwe natury z owocami uwięzionymi wewnątrz opakowań z tworzyw sztucznych

Hiszpańskie studio QUATRE CAPS zazwyczaj skupia się na projektach i renderach architektonicznych, ale w przypadku ostatniej serii zatytułowanej Not Longer Life, grupa zwraca uwagę na ilość plastiku obecnego w pakowaniu żywności.

W każdym z zaprezentowanych przez QUATRE CAPS obrazów klasyczne przedstawienia martwej natury (np. Caravaggia i Juana Sáncheza Cotána) otrzymują współczesną aktualizację. Zachowane są rozpoznawalne elementy, takie jak silnie ukierunkowane światło i tkaniny dekoracyjne, ale łatwo psujące się owoce (które tradycyjnie symbolizowały tymczasową naturę życia), zostały opakowane w jednorazowe, plastikowe pojemniki, folie i elastyczne rękawy z pianki.

martwa natura, QUATRE CAPS studio

Projekt ma zwrócić uwagę na to, że jeśli nie zaczniemy działać na poważną skalę, w połowie obecnego stulecia plastik stanie się drugim po wodzie najważniejszym elementem morskiego ekosystemu. Do oceanów trafiło już tyle śmieci z tworzyw sztucznych, że powstają ogromne „śmieciowe wyspy”. Samo posprzątanie globalnych wód nie wystarczy, musimy przede wszystkim zmienić myślenie o gospodarowaniu odpadami i nasze zachowania jako konsumentów.

martwa natura, QUATRE CAPS studio
martwa natura, QUATRE CAPS studio
martwa natura, QUATRE CAPS studio

Tysiące produktów jest skomercjalizowanych, podwajając i potrajając syntetyczną skórę naturalnych produktów, a nawet gorzej – zastępując ją plastikowym opakowaniem, aby „ułatwić ” konsumpcję.

– mówią twórcy ze studia QUATRE CAPS
martwa natura, QUATRE CAPS studio

Co sądzicie o takich inicjatywach? Czy potrafią zwrócić uwagę na współczesne problemy ekologiczne?

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Ekologiczne miasto, czyli jakie? - KuKulturze.pl

[…] Zobacz także: ELEGANCKIE MARTWE NATURY Z OWOCAMI UWIĘZIONYMI WEWNĄTRZ OPAKOWAŃ Z TWORZYW SZTUCZN… […]