Strona głównaMalarstwoMotyw wiosny w malarstwie- poznaj oblicza tej pory roku w sztuce

Motyw wiosny w malarstwie- poznaj oblicza tej pory roku w sztuce

Wiosna przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą porę roku. Odradzająca się natura, świeżość młodość, rozkwit życia to powody dla których, także artyści kochają przedstawiać ją na swoich płótnach.

Powodów romansu twórców z wiosną może być wiele. Należą do nich te oczywiste- jak widoczny gołym okiem urok tej pory roku, ale także te ukryte i symboliczne. Wiosna traktowana jest jako symbol odrodzenia, młodości czy zmartwychwstania. Temat ten ukazuje się w sztuce już od starożytności. Często przedstawiana jest w sposób symboliczny jako piękna, młoda kobieta, a często wprost jako obraz piękna przyrody.

Motyw wiosny w malarstwie- przegląd najpopularniejszych dzieł

Na przestrzeni wieków powstało wiele obrazów obrazującyhc wiosnę. Jednym z najbardziej rozpoznawanych jest, powstałe w 1478 roku dzieło Boticellego “La Primavera” czyli dosłownie “Wiosna”. Jest to obraz przepełniony mitologiczną symboliką, jego znaczenie nie jest jednak do końca zrozumiałe. Niektórzy znawcy uznają, że obraz przedstawia serię epizodów. Inni twierdzą, że jest to personifikacja pór roku. Wszyscy są jednak zgodni, że artysta, z niesamowitym kunsztem, przedstawił zwycięstwo wiosny, życia i młodości.

Kolejnym dziełem wartym uwagi, jest obraz Giuseppe Arcimboldo, stanowiący część cyklu “Pory roku” pod tytułem “Wiosna”. Dzieło przedstawiające portret damy, ujętej z profilu, charakteryzuje się osobliwością i niezwykłą precyzją. Postać składa się z setek kwiatów skomponowanych w ten sposób, aby stworzyć spersonifikowaną postać.

Francuscy impresjoniści stanowią grupę malarzy, którzy wielu osobom kojarzą się z malarstwem odwołującym się do wiosny. Jednym z nich jest Claude Monet. Jego, namalowany w 1886 roku, obraz “Sad wiosną” przedstawia scenę w sadzie jabłoni. Kwitnące pąki drzew zdają się zaściełać całe płótno. Malarz uznawał wiosnę za najbardziej inspirującą i twórczą porę roku. Rozwijał swój talent malując w plenerze. Odzwierciedlenie tej miłości doskonale widać w jego twórczości. “Sad wiosną” uznawany jest za najdoskonalsze dzieło przedstawiające motyw wiosny, wśród impresjonistów.

Vincent van Gogh również ma w swojej kolekcji wyjątkowe dzieło. Artysta słynący z niebanalnego sposobu przedstawiania natury, w 1888 roku stworzył arcydzieło o nazwie “Kwitnące różowe drzewo brzoskwiniowe”. Jest to jedno z serii dzieł przedstawiających kwitnące drzewa owocowe. Kwiat  symbolizuje tutaj duchowe odrodzenie, przebudzenie i nadzieję. Inne dzieła z tej serii to “Różowy sad” oraz “Biały sad”.

Wiosna oczami artystów Polskich

Artyści polscy, również doceniali możliwości jakie niesie ze sobą odradzająca się natura. Uważali, że to doskonały czas na podglądanie zmieniającej się natury. Jednym z najbardziej rozpoznawanych artystów, słynących z zamiłowania do wiosennych pejzaży jest Józef Chełmoński. W czasie swojego zamieszkiwania na wsi- w Kuklówce malował proste motywy zaobserwowane w okolicy. Podziwiać tu można najzwyklejsze pola, łąki czy zakola rzeki.

Innym artystą, którego dzieło powala poczuć wiosnę na polskiej wsi pełną piersią jest Leon Wyczółkowski. Jego “Wiosna w Gościeradzu” pokazuję wiosnę w niecodzienny sposób. Jest ona bowiem ujęta przez okno pokoju w dworku. Obraz przedstawia wnętrze tego pokoju, z rozwianymi wiosennym wiatrem firankami.

Polscy artyści rozumieli, że wiosnę przedstawić można nie tylko dosłownie, ale także alegorycznie. Dowodem jest obraz Jacka Malczewskiego z 1900 roku “Wiosna”-  przedstawiający energiczną, uśmiechniętą młodą kobietę. Z pleców wyrastają jej skrzydła, przytula ptaka, a wiosenna symbolika płynie także z otoczenia.

POWIĄZANE POSTY