Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju otwarte po generalnym remoncie

Po blisko rocznej przerwie otwarto Muzeum Nikifora, mieszczące się w zabytkowej willi Romanówka w Krynicy-Zdroju. Placówka przeszła remont generalny. Wystawa stała zyskała nową aranżację, planowane są także ekspozycje czasowe i „galeria jednego obrazu”.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W jego zbiorach znajduje się największa kolekcja prac Nikifora – akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami. Jak poinformował PAP kurator Zbigniew Wolanin, remont willi Romanówka nad potokiem Kryniczanka, w której muzeum poświęcone życiu i twórczości Epifaniusza Drowniaka znanego jako Nikifor Krynicki, trwał prawie rok. W tym czasie zabytkowy budynek był zamknięty dla zwiedzających, ale część zbiorów pokazywano w pobliskim Nowym Domu Zdrojowym.

Zwiedzający mają unikatową możliwość zobaczenia około 120 dzieł słynnego prymitywisty – 80 z nich składa się na wystawę stałą. Dodatkowe prace pokazane są na wystawie czasowej, która potrwa do maja tego roku. Ponadto prezentowane są dokumenty, zdjęcia, publikacja i pamiątki osobiste.

Nowością jest „Galeria jednego obrazu”, w ramach której co kwartał będzie prezentowany wybrany obraz wraz z szerszym opisem. Jako pierwszy pokazano w ten sposób „Autoportret potrójny”, jedno z najsłynniejszych dzieł krynickiego artysty.

Po gruntownym remoncie willa Romanówka zyskała nową aranżację – w salach ekspozycyjnych wprowadzono kolory ścian i zmodyfikowano sposób prezentacji obrazów, wprowadzając na wystawie stałej dwa kolory ram dla akwarel i gwaszy oraz dwa kolory ram dla rysunków ołówkiem i kredkami. Nową oprawę otrzymały też fotografie. Pojawiły się czytelne plansze informacyjne z tłumaczeniami na angielski, a wprowadzająca o Nikiforze – także w języku łemkowskim. Zmieniono lokalizację niektórych eksponatów, ale generalnie układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest Zbigniew Wolanin. W odnowionej sali wystaw zmiennych będą prezentowane wystawy z zakresu sztuki naiwnej (art brut) oraz związane z historią i tradycją małopolskiego uzdrowiska.

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju czynne jest od wtorku do niedzieli. Dniem wolnym od opłat za wstęp jest niedziela.

Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak, urodził się 25 maja 1895 r. w Krynicy-Zdroju, zmarł 10 października 1968 w Foluszu. Należał do najwybitniejszych malarzy prymitywistów. Z pochodzenia był Łemkiem. Samotny, pochłonięty pasją malarską i żyjący w nędzy, przez większość życia uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Został doceniony dopiero pod koniec życia, gdy jego prace trafiły do znanych galerii. Talent Nikifora przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. Pierwsza wystawa Nikifora, jeszcze jako Jana Nikifora, odbyła się w warszawskiej sali SARP w 1949 r. Dziewięć lat później prace Nikifora pokazano za granicą – w paryskiej galerii Diny Vierny. Po paryskiej wystawie dzieła Nikifora pokazywano jeszcze za jego życia w Amsterdamie, Brukseli, Liege, Hajfie, a także w Baden-Baden, Frankfurcie i Hanowerze.

Postać i życie Nikifora zostały przedstawione w wielokrotnie nagradzanym filmie fabularnym z 2004 r. w reżyserii Krzysztofa Krauze „Mój Nikifor„, z Krystyną Feldman w roli tytułowej.

źródło: PAP

Zostaw komentarz