„My, Polacy, mamy opinię romantyków…” Niezwykła lekcja historii w Muzeum Powstania Warszawskiego

Nauka historii nie musi oznaczać wkuwania dat i lektury podręcznika. Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego to spotkanie z żywą historią, które na długo zapadnie Wam w pamięć!

Muzeum Powstania Warszawskiego ma swoją siedzibę w starej Elektrowni Tramwajów Miejskich na warszawskiej Woli. Zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania i jako muzeum historyczne ma na celu przede wszystkim przedstawianie historii akcji zbrojnej z 1944 r. i dokumentowanie działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Nie jest jednak typowym muzeum z pamiątkami w zamkniętych gablotach. Twórcom tej niezwykłej przestrzeni przyświeca jeden cel: pragną opowiedzieć historię sprzed ponad 70 lat w nowoczesnej formie, a tym samym wyczulić współczesnych ludzi na dramatyczne wydarzenia wojenne oraz przekazać im prawdziwy sens Powstania. Muzeum jest więc tętniącym życiem obiektem, dostępnym dla wszystkich, niezależnie od metryki. Możecie zwiedzać je wielokrotnie, a za każdym razem zobaczycie coś nowego, na co do tej pory nie zwróciliście większej uwagi! Możecie tu zabrać swoje dzieci, nawet te mniejsze i gwarantujemy, że nie będzie to czas stracony!

Dzięki specjalnie zaprojektowanej, interaktywnej ekspozycji przenosimy się na ulice okupowanej Warszawy, w samo serce działań powstańczych z 1944 r. Od wejścia poczujemy się jak uczestnicy Powstania i na własnej skórze przekonamy się jakiego nieprawdopodobnego wysiłku podjęli się wówczas walczący o wolną Polskę i wolną stolicę. Pełno tu szumów miasta, indywidualnych świadectw, zagrzewających do działania śpiewów, a także ducha realnego sprzeciwu wobec bierności i uległości względem historii. Wystawa stała przybliża 63 dni walk z hitlerowcami, odtwarzając  rzeczywistość oraz atmosferę walczącej stolicy. Jednocześnie podkreśla trudną codzienność ludności cywilnej w czasie Powstania.

Zaczyna się od bicia serca, które dobiega do naszych uszu już od wejścia i towarzyszy nam w trakcie zwiedzania. Symbolizuje to życie stolicy w okresie II wojny światowej. Wystawa na parterze pokazuje rzeczywistość okupowanej Warszawy i pozwala zrozumieć, co skłoniło zwykłych, prostych ludzi do postawienia się uzbrojonej po zęby wrogiej armii.  Ustawiono tu aparaty telefoniczne, z których można zadzwonić do powstańca, by zdał relację z bieżących wydarzeń. Godzina “W” zastaje nas w okolicach windy, w szybie której umieszczono unikalną kolekcję oryginalnych (podpisanych!) powstańczych opasek. Wjeżdżając na antresolę trafiamy w sam środek działań powstańczych. Widzimy m.in. rzeź na Woli, szturm na Gęsiówkę czy nalot na stolicę. Spotykamy cywilów, którzy próbują jakoś przetrwać w walczącym mieście. W kinie “Palladium” obejrzymy kronikę filmową tamtych dni, stworzoną przez Biuro Informacji i Propagandy AK. Odwzorowanym kanałem dochodzimy na piętro, gdzie uderza nas atmosfera wszechogarniającego smutku i beznadziei. Powstanie chyli się ku upadkowi. Powstańcy przytłoczeni ogromną przewagą okupanta zostali spacyfikowani i podejmują trudną decyzję o kapitulacji. Ukochane miasto umiera… Rozpoczyna się dramatyczny exodus Warszawiaków. Jednak historia nie kończy się w tym miejscu. Przy stole wigilijnym w obozie jenieckim dowiemy się jak ułożyły się losy tych, którzy przeżyli dramatyczne wydarzenia. W Miejscu Pamięci, przy powstańczych mogiłach, oddamy hołd uczestnikom walk. W oddzielnych pomieszczeniach zobaczymy replikę samolotu Liberator B-24J autentycznych rozmiarów, wystawy poświęcone łączności, poczcie polowej oraz alianckim zrzutom. W sali “Niemcy” dowiemy się zaś jak Powstanie widzieli i odbierali ci, przeciwko którym wybuchło. Dodatkową atrakcję ekspozycji stanowi poruszający film “Miasto Ruin”, który jest cyfrową rekonstrukcją zniszczonego działaniami wojennymi miasta. Nie sposób pominąć też 156-metrowego Muru Pamięci, znajdującego się w urokliwym Parku Wolności wokół muzeum.

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce spotkań całych pokoleń. Cyklicznie odbywają się tu ciekawe spotkania z historią, różnorodne warsztaty tematyczne i lekcje muzealne. Wewnątrz budynku znajduje się kaplica, której patronuje ks. Józef Stanek, zamordowany w czasie pacyfikacji Czerniakowa. W Sali Młodego Powstańca, przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych gościach muzeum, dzieci obejrzą powstańczy teatrzyk i wcielą się w rolę harcerzy z ważnym strategicznie zadaniem dostarczenia poczty polowej. Maluchy mają też wyjątkową okazję pobawić się zabawkami z czasów wojennych. 

Jeśli temat Powstania Warszawskiego jest dla Was szczególnie bliski, możecie wspomóc działalność muzeum jako wolontariusze.

Potrzebujecie dodatkowego zaproszenia? Zapraszamy na wirtualny spacer po Muzeum.

*W tytule artykułu wykorzystano fragment utworu Lao Che “Godzina W” z płyty “Powstanie Warszawskie” (2005).

autor: Alina Ożarowska-Cyganek

redaktor

Zostaw komentarz