Najpiękniejsze, współczesne rzeźby z całego świata (cz. II)

Miasta świata pełne są pięknych, współczesnych rzeźb reprezentujących artystyczną naturę człowieka. Każda z nich opowiada jakąś historię o nas samych. Zobaczcie te najpiękniejsze!

Deszczowy człowiek – Florencja, Włochy

Fontanna ta była prezentem dla miasta Florencji wykonanym przez artystę Jean-Michela Folona, na krótko przed Forum Społecznym we Florencji w 2002r. Mężczyzna z brązu ma ponad 3 metry wysokości, a woda spadająca ze szczytu układa się w kształt fantazyjnego parasola.

Horyzonty – Farma Alana Gibbsa, Nowa Zelandia


Stalowa masa tworząca rysunek papieru idealnie integruje się z krajobrazem i pozwala nam zdać sobie sprawę, że sztuka nie potrzebuje ramek i równie dobrze można ją umieścić poza murami muzeum.

Betonowy ruch drogowy Chicago, USA

To happening Vostella sklasyfikowany jako „natychmiastowe wydarzenie” i wykonany na zlecenie Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago (MCA). Rankiem 16 stycznia 1970 roku, na jednym z zatłoczonych parkingów miasta wylano beton na Cadillaca deVille z 1957 roku, co stworzyło monumentalną, betonową rzeźbę. Auto spędziło w tej formie kilka miesięcy na parkingu, na którym doszło do wydarzenia, dopóki artysta i MCA nie podarowali go uniwersytetowi w Chicago.

Zmienność – Grenada, Vest Indies

Rzeźba przedstawia krąg naturalnej wielkości postaci trzymających się za ręce (dzieci o różnym pochodzeniu etnicznym). Okrągła struktura wytrzymuje silne prądy, jak i odwzorowuje jeden z podstawowych kształtów geometrycznych, przywołując ideę jedności.

Zawiązany pistolet – Nowy York, USA

Reuterswärd wykonał tę rzeźbę po zamordowaniu piosenkarza, autora tekstów i działacza pokojowego Johna Lennona. Jest znana również pod tytułem „Non-Violence„.

Świnie Rundle Mall – Adelaide, Australia

Cztery charyzmatyczne i urocze świnie, które wydają się wędrować po Rundle Mall, są ulubieńcami zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapewniają swoim wielbicielom przejażdżki, uściski, a nawet miejsce do siedzenia.

Portret Nelson Mandeli – Natal, RPA

Południowoafrykański artysta Marco Cianfanelli zbudował ten pomnik Nelsona Mandeli, by upamiętnić 50. rocznicę jego aresztowania przez reżim apartheidu. Portret składa tylko z 50 nierównych, jakby postrzępionych stalowych kolumn, których wysokość waha się od 6,5 do 9m. Nierówności na krawędziach i zgrubienia ustawionych obok siebie metalowych słupów z daleka układają się w obraz twarzy byłego prezydenta RPA.

Pomniejszenia i wzniesienia – Bondi, Australia

Dzięki iluzji optycznej schody wydają się rozciągać w nieskończoność. Ten imponujący widok i stał się jedną z najczęściej fotografowanych rzeźb tegorocznej „Rzeźby nad morzem”.

Brama niebios – Chicago, USA

Ta 110-tonowa rzeźba eliptyczna (znana również jako Fasola) znajduje się w Millennium Park i odzwierciedla słynną panoramę Chicago – a także odbija przechodniów przechodzących pod jej 12-metrowym łukiem. Inspirowana ciekłą rtęcią ma około 20 m długości i 10 m wysokości.

Cyfrowa Orka – Vancouver, Kanada

W 2009 roku rzeźba została zamówiona przez miasto Vancouver (z widokiem na port i góry Cypress Provincial Park). Złożona ze stalowej armatury z aluminiowymi okładzinami i czarno-białymi kostkami orka stała się atrakcją zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Kropla deszczu – Kijów, Ukraina

Ukraiński artysta Nazar Bilyk stworzył tę niesamowitą rzeźbę używając brązu i szkła. Ogromna kropla deszczu stoi zawieszona na twarzy postaci, gdy ta spogląda w niebo.

Sen Alberty – Alberta, Kanada

To rzeźby urodzonego w Hiszpanii artysty Jaume Plensa. Dzieło sztuki ma charakter wysoce polityczny, choć wiele osób wydaje się mieć odmienne poglądy na jego prawdziwe znaczenie. Ale to właśnie sprawia, że praca Plensy jest wyjątkowa, ponieważ rozpoczyna rozmowę, która w innym przypadku mogłaby nie istnieć.

Wolność – Filadelfia, USA

To rzeźba z 2001 roku zaprojektowana przez Zenosa Frudakisa. Brąz o długości około 6 metrów przedstawia walkę polegającą na uwolnieniu się od wszystkiego, co nas powstrzymuje.

Kelpies – Kanał Forth, Szkocja

Dwie stalowe głowy koni, to największe rzeźby koni na świecie – inspirowane dziedzictwem kulturowym koni pociągowych, które ciężko pracowały, aby pomóc ludziom wzdłuż kanałów i na lądzie. Zostały zaprojektowane przez rzeźbiarza Andy’ego Scotta i zostały ukończone w październiku 2013 r.

Podobał Ci się artykuł? Koniecznie zobacz część pierwszą.

Zostaw komentarz

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Najpiękniejsze, współczesne rzeźby z całego świata (cz. I) - KuKulturze.pl

[…] Co jeszcze dodalibyście do tej listy? Piszcie w komentarzach i koniecznie zobaczcie drugą część wpisu. […]