Strona głównaMuzykaNajpopularniejsze rodzaje muzyki

Najpopularniejsze rodzaje muzyki

Co to jest gatunek muzyczny? 

Gatunkiem muzycznym nazywamy kategorię, do której identyfikują się utwory muzyczne należące do wspólnej grupy, posiadające podobieństwa poszczególnych utworów. Rodzaj muzyki to automatyczne metody wykrywania podobieństw w muzyce, podstawowym podziałem muzyki jest trójkąt aksjomatyczny, który został opracowany przez brytyjskiego muzykologa, bowiem mówi on o tym, że muzykę można podzielić na trzy rodzaje; muzykę poważną, ludową i rozrywkową. 

Podział muzyki na kategorie

Rodzaje muzyki dzieli się na wiele poszczególnych kategorii: rodzaj i ilość użytych środków: muzyka zespołowa, symfoniczna, solistyczna

 1. przeznaczenie: muzyka filmowa, sceniczna
 2. kulturowe i geograficzne wyznaczniki: muzyka polska, amerykańska, azjatycka, itp.
 3. warunki uprawiania muzyki: kościelna, miejska, ludowa
 4. ilość użytych środków: muzyka solistyczna, symfoniczna, zespołowa, kameralna
 5. ze względu na cel: klasyczna (nuty), tradycyjna (ustnie), popularna (środki masowego przekazu)

Rodzaj muzyki można określić poprzez organizację struktur dźwiękowych, stosując różne kryteria. Najczęściej brana jest pod uwagę funkcja muzyki i jej charakterystyczne brzmienie, które kwalifikuje ją do danego gatunku.

Rodzaje muzyki

 • POP – jeden z najpopularniejszych rodzajów, to właśnie ten rodzaj najczęściej usłyszymy w radio. Cel POPu to dotarcie do jak największej liczby odbiorców, aczkolwiek nie posiada on najczęściej jakiegoś wartościowego przekazu. POP charakteryzuje się nieskomplikowanym, kilkukrotnie powtarzalnym się i chwytliwym refrenem. Do najpopularniejszych wykonawców tego rodzaju muzyki zalicza się takie zespoły jak Pink czy Maroon 5 lub solistów tj. Rihanna, Katy Perry, Justin Timberlake, Taylor Swift.
 • ROCK – powstały w Stanach Zjednoczonych w połowie XX w. Szczególne uznanie zdobył wśród młodych ludzi i to bardzo szybko, nazwa rock to skrót od rock and roll, ale uznaje się również, że te dwa pojęcia to dwa różne gatunki muzyczne. W brzmieniu największą rolę odgrywają gitary basowe i elektryczne oraz perkusja, utwory są tworzone przez wszystkich członków zespołu, co powoduje, że innym artystom ciężko jest dobrze je odtworzyć. Najpopularniejsi wykonawcy tego gatunku to The Beatles, Queen czy The Roliing Stones.
 • HEAVY METAL – uznawane jest za tzw. ciężkie brzmienie rocka. Charakteryzuje się mrokiem i ponurą tematyką utworów, perkusja jest intensywna a gitara ma bardzo ciężkie brzmienie, wokaliści często zmieniają głos, by nadać mu charakterystyczne brzmienie. Najpopularniejsi artyści heavy metalu to Metallica, Megadeth czy Anthrax.
 • BLUES – wywodzi się ze społeczeństwa Afroamerykanów z południa Stanów Zjednoczonych. Na początkach bluesu utwory były tylko wokalne, potem zaczęto dodawać instrumenty, najczęściej są to pianino, gitara, banjo, instrumenty dęte. Dzięki bluesowi wykształciło się wiele innych gatunków, a sam blues ma mnóstwo stylów i odmian. Najważniejsi przedstawiciele tego gatunku to BB King, Tom Waits, Chuck Berry.
 • REGGAE – powstało pod koniec lat 60 XX w. na Jamajce, łączy w sobie folk i jazz,  jest bardzo charakterystyczne, posiada spokojny, pulsujący rytm. Swój rozgłos ten gatunek zawdzięcza niesamowitemu artyście, jakim jest Bob Marley.
 • JAZZ – powstały na początkach XX w. na południu Stanów Zjednoczonych, jest połączeniem muzyki afrykańskiej, amerykańskiej i europejskiej. Charakteryzuje się synkopowanym rytmem i ma dowolność do interpretacji i własnej aranżacji. Najpopularniejsi artyści jazzowi to Louis Armstrong, Billie Holiday, MIles Davis czy John Coltrane.
POWIĄZANE POSTY