Nie żyje Henryk Płóciennik – malarz, grafik i rysownik

Autor m.in. kompozycji ukazujących kosmiczne piękno oraz ład świata. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu placówek, w tym Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku. Odszedł w środę 08.07.2020 r. w wieku 87 lat.

O śmierci Henryka Płóciennika poinformowali jego przyjaciele na profilu malarza na Facebooku.
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy że w dniu wczorajszym odszedł nasz Przyjaciel Henryk Płóciennik. O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy w późniejszym terminie.” – napisali.

Henryk Płóciennik urodził się 5 marca 1933 roku w Łodzi. W latach 50. rozpoczął pracę w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, gdzie tworzył plakaty informujące o bieżących wydarzeniach. Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w 1958 r. Cztery lata później, w 1962 r., został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zajmował się grafiką, ekslibrisem, malarstwem oraz rysunkiem. Był autorem m.in. kompozycji ukazujących kosmiczne piękno oraz ład świata. Jego prace prezentowano na wielu wystawach w Polsce i za granicą, m.in. w Japonii, Kanadzie, Meksyku, Szwajcarii, Urugwaju, Wenezueli, Belgii, Danii, Hiszpanii, Francji. Znajdują się one w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu i Gdańsku, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie i Muzeum w Skopje. Henryk Płóciennik był laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym złotego medalu ministra kultury i sztuki I stopnia, który otrzymał w 1966 r. na I Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie, medalu honorowego za najlepsze prace w dziale grafiki na Dorocznej Wystawie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi w 1968 r., srebrnego medalu na IV Międzynarodowym Biennale Exlibrisu w Malborku (1969 r.) oraz I nagrody na Festiwalu Sztuk Pięknych w Warszawie (1996 r.).

źródło: dzieje.pl

Zostaw komentarz