Strona głównaFotografiaOświetlenie w fotografii - rodzaje i zastosowanie

Oświetlenie w fotografii – rodzaje i zastosowanie

Dobre zdjęcie to nie tylko ciekawy pomysł i ładne widoki – to także odpowiednio dobrane światło. Światło w fotografii odgrywa bardzo ważną rolę, wyciąga detale, kolory i skupia wzrok widza w odpowiednie miejsca. Jakie są jego rodzaje i jak je zastosować w praktyce? O tym w dzisiejszym artykule.

Rodzaje światła

Światło w fotografii można bardzo łatwo podsumować. Nie ma światła – nie ma zdjęcia. Rodzaje świateł mogą być różne, a każde daje inny efekt na zdjęciu. Światło naturalne jest największym sprzymierzeńcem każdego fotografa, jednak jest zmienne i nie zawsze uda się trafić na idealne światło. Może się zdarzyć także zmiana pogody i zdjęcia nie wyjdą tak jak powinny. Wielu fotografów woli mieć ze sobą lampę błyskową, w razie właśnie takich przypadków. W zależności od tego, co fotografujemy i jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzemy inne światło. Możemy je podzielić na kilka rodzajów:

  • sztuczne (lampy) i zastane (naturalne),
  • przednie, boczne i tylnie, 
  • miękkie i twarde.

Praktyczne porady – jak wykorzystać światło

Poznanie rożnych rodzajów światła to nie koniec ich nauki. Ważne jest wiedzieć, jakie światło nada się, do jakiej fotografii, a także jak je stawić. Praktyka oczywiście w tym przypadku jest najważniejsza, ale zapoznanie się z podstawową wiedzą również pomoże zacząć przygodę z oświetleniem.

Światła naturalne i sztuczne

Światło naturalne to oczywiście światło słoneczne. Jest miękkie i daje wspaniały efekt na zdjęciach, jednak jest także kapryśne. Aby odpowiednio wykorzystać światło naturalne trzeba się do niego dostosować, wcześnie wstać, przygotować odpowiedni sprzęt, jak blendy czy dyfuzory. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać na naszym zdjęciu, o tej porze dnia powinniśmy to zdjęcie wykonać – jeśli chcemy, aby było ono wesołe i pełne energii powinniśmy robić je o poranku, kiedy światła jest najwięcej. Jeśli ma być mroczniejsze i ciemniejsze – godziny popołudniowe, wieczorne nadadzą się idealnie.

Światło sztuczne to oczywiście wszelkiego rodzaju lampy. Z reguły są wykorzystywane w pomieszczeniach i pozwalają uzyskać dokładnie założony efekt. Doświadczeni fotografowie robiący zdjęcia w plenerze często zabierają je ze sobą, w razie gdyby pogoda miała popsuć im plany. Początkujące osoby powinny na początku swojej przygody zaznajomić się dobrze z pracą ze światłem naturalnym. Profesjonalne lampy to drogi sprzęt, a nie odpowiednio wykorzystany może znacznie pogorszyć jakość nawet najlepszej fotografii.

Światło miękkie i twarde

Twardym światłem nazywamy ostre światło słoneczne, a także światło z lampy. Pozwala ono na wyciągnięcie wielu szczegółów z fotografowanej rzeczy, oraz stworzyć dobre kontrasty. Nie zawsze jednak takie światło jest pożądane. W przypadku fotografowania ludzi nie używa się twardego światła, bo wyciąga ono wszystkie, nie konieczne chciane szczegóły, jak niedoskonałości skóry. Przeważnie używa się go do uwieczniania rzeczy martwych lub natury.

Miękkie światło sprawia, że zdjęcia stają się przyjemne, subtelne i zdecydowanie łatwiej się nim posługiwać. Otula całą scenerię, pada pod różnymi kątami i z różnych stron. Jeśli wykorzystujesz naturalne światło, które w tym momencie jest zbyt twarde, możesz użyć dyfuzora lub zasłonić okno prześcieradłem – rozproszy to promienie i sprawi, że światło stanie się bardziej miękkie i subtelne.

Światło przednie, boczne i tylne

Światło przednie, tylnie i boczne mogą być użyte w tej samej scenerii, na tych samych rekwizytach lub aktorach, a wytworzyć zupełnie inny efekt. Praca z tymi rodzajami światła jest wymagająca, ale warta wysiłku. Świadomość skąd pada światło i jak można je wykorzystać jest kluczowa w tworzeniu pięknych prac. Jak wykorzystać różne światła? Na przykład:

  • światło przednie – pada zza pleców fotografa, lub wykorzystuje on lampę błyskową, która umieszczona jest z przodu aparatu, sprawia, że na zdjęciu praktycznie nie ma cieni, fotografia wydaje się wręcz płaska, najlepiej sprawdzi się w portretach,
  • światło boczne – z tym rodzajem światła najłatwiej się pracuje, ładnie podkreśla kształt i kontur fotografowanej rzeczy, na zdjęciu jest mało widocznych odblasków, nadaje się do większości rodzajów zdjęć
  • światło tylne – najważniejszą zasadą fotografowania obiektów jest, aby nie robić zdjęć pod światło. Ten rodzaj światła łamie tą zasadę, chociaż nie jest najłatwiejszy do wykorzystania. Na zdjęciu powstaje dużo odblasków, a żeby szczegóły postać lub obiektu były widoczne konieczne jest dodatkowe doświetlenie. Z tym światłem pracuje się ciężko i konieczna jest wprawa, jeśli zdjęcie ma wyjść dobrze.

POWIĄZANE POSTY