Pamiętnik Fridy Kahlo z ostatnich 10 lat jej życia

Życiorys artysty może nie być konieczny do zrozumienia jego sztuki – ale nie w przypadku Kahlo. Jej obrazy i życie są tak mocno zespolone, że znajomość faktów nie jest już ciekawostką, a staje się koniecznością.

„Trudno oskarżyć ją, że wymyśliła swoje problemy, ale z pewnością wymyśliła dla nich nowe słownictwo wizualne – osiągając głównie pośmiertną sławę – czyniąc swoją nieszczęśliwą twarz głównym przedmiotem własnej pracy.”

pisze Deborah Solomon w The New York Times

Jej specjalnością było cierpienie i przyjęła to jako temat przewodni swojego życia i malarstwa. Z czasem przekształciła go w osobisty język symboli i surrealistycznych motywów.

Po przeczytaniu jej ilustrowanego pamiętnika Kirk Varnedoe, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej, nazwał go „budową teatru samego siebie„. Frida stworzyła to w ciągu dziesięciu ostatnich lat swojego życia.

Jeśli szukasz chronologii historycznej lub prostej narracji, przygotuj się na rozczarowanie. Dziennik ten jest bardzo szczególny… Prawie nie posiada dat i odniesień do wydarzeń w świecie zewnętrznym takich jak wizyty u lekarza i spotkań z Diego Riverą – artystą, za którego Kahlo wyszła aż dwukrotnie(!). Zamiast tego pamiętnik pełen jest rysunków, plam i symboli. Bardziej, niż jakakolwiek inna artystka tamtych czasów zamieniła biografię w… mitologię.

Mogłoby wydawać się, że dziennik zastępuje słowa obrazem, ale tak nie jest – znajdziemy w nim nie tylko 70 hipnotyzujących akwarel, ale i eksperymenty Kahlo z językiem, figlarne wiersze oraz dowcipne i tajemnicze podpisy. Jej prywatne odczucia należy wywnioskować z dokumentów, w których obraz i słowo są absolutnie nierozłączne.

Dla zainteresowanych: The Diary of Frida Kahlo: An Intimate Self-Portrait można kupić tutaj lub tutaj.

Zostaw komentarz

3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Listy miłosne Fridy Kahlo do Diego Rivery - KuKulturze.pl

[…] Biografia Fridy Kahlo to niemal nieustające cierpienie, które rozpoczęło się już w jej dzieciństwie wraz z przejściem polio. Kolejny raz życie doświadczyło ją podczas wypadku autobusowego, w którym żelazny pręt przebił jej brzuch i macicę łamiąc także wiele kości – w tym trzy kręgi. Przypominając starą, gregoriańską pieśń, przyjaciel Kahlo (meksykański pisarz Andrés Henestrosa), zauważył, że „żyła umierając” – w niemal stałym bólu, powtarzających się zabiegach chirurgicznych i częstych hospitalizacjach. 10 ostatnich lat jej życia Frida opisała i zilustrowała w nietypowym pamiętniku. […]

trackback
5 książek dla fanów historii sztuki – pomysł na prezent - KuKulturze.pl

[…] Znajdziemy w nim nie tylko 70 hipnotyzujących akwarel, ale i eksperymenty Kahlo z językiem, figlarne wiersze oraz dowcipne i tajemnicze podpisy. The Diary of Frida Kahlo: An Intimate Self-Portrait można kupić np. tutaj, a więcej o samym pamiętniku przeczytacie tutaj. […]

trackback
Autorportrety bliskie śmierci - KuKulturze.pl

[…] Młoda Frida Kahlo cudem uniknęła śmierci po nieszczęśliwym potrąceniu przez trolejbus. Metalowa poręcz wystająca z pojazdu przebiła jej brzuch; artystka miała także uszkodzony kręgosłup. Bolesne konsekwencje wypadku towarzyszyły jej odtąd do końca życia, a cierpienie na stałe wpisało się w jej tożsamość i samoświadomość, co można zobaczyć także w jej pamiętnikach. […]