Pixel art zwracający uwagę na problem wymierania gatunków

Czy wiesz, że na wolności pozostało tylko około 60 lampartów amurskich? To tylko jedna z wielu szokujących statystyk, które użytkownik Imgur JJSmooth44, wizualizuje w swojej serii „zdjęć” zwierząt. Każdy zagrożony gatunek jest wizualnie przedstawiony w tylu pikselach, ilu jego przedstawicieli wciąż żyje.

 Im bardziej obraz jest podzielony na piksele tym bliżej wyginięcia.

wyjaśnia artysta

Seria grafik pokazuje, jak blisko wyginięcia są niektóre gatunki. Niektóre zdjęcia nie mają nawet wystarczającej liczby pikseli, aby stworzyć wyraźny obraz. Obecnie, gdy na wolności pozostało tylko 600–650 tygrysów indochińskich, gatunek ten jest reprezentowany jako niewyraźna siatka pomarańczowych i brązowych pikseli. Jednym z wyraźniejszych obrazów jest słoń azjatycki, którego populację szacuje się na 40 000–50 000. Chociaż słoń azjatycki wydaje się radzić sobie lepiej niż inne zwierzęta w serii, uważa się, że gatunek ten spadł o co najmniej 50% w ciągu ostatnich trzech pokoleń.

JJSmooth44 został zainspirowany podobną serią stworzoną dla World Wildlife Fund w 2008 roku pod nazwą WWF Japan – Population by pixel.

Zostaw komentarz