Polska graficzka laureatką włoskiej nagrody dla książki dziecięcej

Iwona Chmielewska otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie Bologna Ragazzi Award 2020 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży.

Iwona Chmielewska otrzymała nagrodę w kategorii New Horizons 2020 za tekst i ilustracje do książki „할머니를 위한 자장가 | Kołysanka dla babci | Lullaby for grandmother”, opublikowanej po koreańsku przez wydawnictwo BIR z Seulu.

Książka o Łodzi, Pabianicach – moim rodzinnym mieście. O babci Huldzie ciężko pracującej przy krosnach na trzy zmiany. O łódzkich włókniarkach nigdy nie docenianych. O ich prostym życiu. Po tym ciężkim dla mnie roku spędzonym głównie w szpitalu, kiedy myślałam, że nie ma już dla mnie nowych horyzontów pojawia się ta nagroda. Bardzo dziękuję wydawcom za wiarę w tę książkę, za piękny design, za duży format, za papier, oprawę – za wszytko co sprawia, że ta skromna książka jest tak pięknie wydana. Dziękuję Jiwone Lee, to już nasza trzecia nagroda!

– napisała na Facebooku Iwona Chmielewska.
할머니를 위한 자장가 | Kołysanka dla babci | Lullaby for grandmother
할머니를 위한 자장가 | Kołysanka dla babci | Lullaby for grandmother
할머니를 위한 자장가 | Kołysanka dla babci | Lullaby for grandmother
할머니를 위한 자장가 | Kołysanka dla babci | Lullaby for grandmother

Iwona Chmielewska urodziła się w Pabianicach w 1960 roku. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam mieszka i wykłada przedmiot „Książka autorska” na Wydziale Sztuk Pięknych tamtejszego uniwersytetu. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za „Thinking ABC”, książkę, która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego oraz dwukrotnie Bologna Ragazzi Award: w 2013 roku za „Oczy”, poetycką wizualnie opowieść o poznawaniu świata za pomocą zmysłów, a w 2011 za ilustracje do „A House of the Mind: Maum” z tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea).

Ważną książką w dorobku Chmielewskiej są „Pamiętniki Blumki”, gdzie odkrywa przed czytelnikami Warszawę Janusza Korczaka, łącząc fakty z fikcją przypomina o losie dzieci z Domu Sierot, Starym Doktorze i pani Stefie. Książka została wydana w koedycji z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag i ukazała się w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Książka ukazała się równolegle w Polsce i w Niemczech, a prawa do niej zakupiono też w Korei. Iwona Chmielewska jest jedyną polską autorką, która swój fanklub ma w Korei Południowej. Często i chętnie tam wraca, prowadzi zajęcia ze studentami w Seulu, spotyka się z czytelnikami, którzy dzięki niej dowiedzieli się sporo o polskiej kulturze i o historii Torunia, bohatera jednej z jej książek.

Iwona Chmielewska ma w tym roku szansę na inną nagrodę związaną z bolońskimi targami, jeszcze bardziej prestiżową, nazywaną Małym Noblem – Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, najważniejsze wyróżnienie dla twórców literatury dziecięcej. Przyznawana jest co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Nominowani artyści wybierani są przez organizację International Board on Books for Young People. 24 stycznia ogłoszono nazwiska nominowanych w tym roku – w kategorii graficznej jedną z nominowanych jest Iwona Chmielewska oraz artyści z Kanady, Japonii, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Dotychczas nagrodę otrzymał tylko jeden Polak, Zbigniew Rychlicki. Laureata poznamy 26 marca, tuż przed bolońskimi Targami Książki dla Dzieci.

Autor zeszytu, na podstawie którego powstała ta książka, żyje do dziś. W 1939 roku mieszkał z rodzicami i młodszym bratem na warszawskim Mokotowie. Z bratem spędzał też tamtego roku wakacje. Najpierw w pensjonacie w Aninie, pod opieką wychowawczyni, którą po pewnym czasie zastąpiła babcia. Później – po kilkudniowym pobycie w domu rodzinnym – u dziadków, którzy mieli willę z ogrodem na Żoliborzu. Po wybuchu wojny dziadek zawiózł obu chłopców do willi ich pradziadka w Milanówku, gdzie zostali pod opieką babci. W każdym z tych miejsc ośmioletni Michał codziennie zapisywał w zeszycie jedno zdanie. Wszystkie te zapisy zamieszczone są w książce w postaci reprodukcji oryginalnego zeszytu.

Bologna Ragazzi Award to najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda dla książki dziecięcej i młodzieżowej, porównywana do filmowych Oskarów. Przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bolognia Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży. Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction i Opera Prima – dla debiutujących autorów i ilustratorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych – w tym roku są to Komiks oraz Kino.

Bolońskie Targi Książki dla Dzieci to największa w Europie impreza poświęcona literaturze dla młodszych czytelników. W tym, roku targi odbywać się będą od 30 marca do 2 kwietnia. W zeszłym roku uczestniczyło w nich ponad 1400 wystawców, a odwiedziło je ponad 28 tys. gości.

Zostaw komentarz