Strona głównaArchitekturaPortale o architekturze

Portale o architekturze

Jakie portale o tematyce architektury są najlepsze?

Architektura, obok malarstwa czy muzyki, jest bardzo ważnym  elementem kultury. Dla wielu wybitnych artystów budynki były “płótnem” na którym mogli umieszczać swoje dzieła. W XXIw. nie potrzebujemy jechać na drugi koniec świata, aby obcować z kulturą, wystrczy usiąść przed komputerem. W jaki sposób oglądać architekturę przed ekranem komputera?

Wstęp do architektury

Kiedy mówimy o styczności z kulturą w XXlw., pierwsze co przyjdzie nam na myśl, to oglądanie filmu, słuchanie muzyki, czy wyjście na wystawę. Są to bowiem najpopularniejsze sposoby obcowania z nią, lecz nie jedyne. Bardzo ważną rolę w kulturze stanowi architektura.  Co zrobić kiedy nie mamy możliwości zwiedzić łazienek królewskich w Warszawie, czy Twierdzy w Przemyślu? Odpowiedź jest bardzo prosta, czyli zapewenić sobie dostęp do internetu.

Jak zwiedzać architekturę z komputera?

Najpopularniejszym sposobem na zwiedzanie zabytków z komputera, będzie skorzystanie z portalów o architekturze. Oferują one już skomponowane artykuły, lub zwiedzanie zabytków na własną rękę. Do wyboru mamy wiele opcji i bardzo wiele portali, więc od nas zależy, którą formę zwiedzania wybierzemy. Oto kilka poleceń:

Culture.pl- bardzo prosty w użyciu portal, oferuje bardzo ciekawe i interesujące artykuły o architekturze. Sam portal tworzy treści o bardzo szerokim spektrum kulturalnym, więc nawet fani innej formy sztuki znajdą coś dla siebie.

NIAiU- Strona Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, czyli Strona państwowa, jest niesamowitym ośrodkiem kultury, w którą każdy fan architektury powinien zajrzeć. oferuje ona bardzo zróżnicowane treści, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Oferują oni zdjęcia sztuki, wystawy do zwiedzania elektronicznie, mają warsztaty edukacyjne, a także lokale dzieła. Nie można nie wspomnieć także o ich podcascie, o nazwie Podast NIAiU. Mają także swoje wydawnictwo, więc można się u nich zaopatrzyć w ciekawe książki o tej tematyce.

Wirtualne spacery.pl- tak samo jak poprzednia, obowiązkowa strona dla każdego miłośnika kultury. Oferuje ona dość nową i ciekawą technologie, jakimi są “spacery” po rożnych obiektach kulturalnych, tyle ze z komputera. Jest to zrobione za pomocą kamery 360 stopni, która pozwala na swobodne przemieszczanie się za pomocą myszki. Technologia ta pozwala nam na nie tylko oglądanie zdjęć, lecz także na niemalże fizyczne bycie w tym miejscu. Jest to barzo wygodna forma zwiedzania którą można każdemu polecić, głownie miłośnikom muzeum.

Kultura i sztuka pl.- portal ten, oferuje nam bardzo ciekawą opcje, jakim jest podziwianie szerokiej gamy pięknych wystaw architektonicznych, dostępnych za darmo. tak samo jak poprzednie portale, nie specjalizuje się strikte w architekturze, więc fan innych rodzajów kultury też znajdzie coś dla siebie.

Czy tylko zdjęcia i filmy?

Piękna architektura to nie tylko budynki, lecz także całe miasta, jak np. Paryż. Czy w naszych czasach jest inna opcja na zwiedzenie go niż tylko wyjazd do Francji?

Oczywiście że tak. Taką opcje ma np. google maps, który dzięki mobilnej kamerze 360 stopni pozwala na oglądanie całych miast, a także swobodne poruszanie się po nich. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie jeśli planujemy się wybrać w jakieś miejsce, ale pozwala ona na także inne sposoby zwiedzania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do wybranego miejsca, lecz jak wiadomo, nie każdy miłośnik kultury ma taką opcję, dlatego właśnie powstały portale przedstawione powyżej, z którym można śmiało korzystać i cieszyć się architekturą w każdej chwili.

POWIĄZANE POSTY