Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość – cz. I

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały pracownie najbardziej znanych artystów na świecie? Czy dzieła, które w nich stworzono odzwierciedlają przestrzeń, w której powstały? Przekonajcie się sami!

Francis Bacon

Jeden z czołowych twórców malarstwa figuratywnego, mistrz nadrealnych perspektyw i deformacji. Jego obrazy pełne są dramatyzmu i teatralnej ekspresji. Większość malowanych przez niego scen umieszczana jest w nierealnej, abstrakcyjnej przestrzeni. Postaci na jego obrazach są samotne, wyobcowane, odchodzące od zmysłów i cierpiące.

Francis Bacon

Frida Kahlo

Charakterystyczną tematyką jej obrazów jest cierpienie (zarówno fiziczne, jak i mentalne). W malarstwie Fridy dostrzec można wyraźne wpływy rdzennej kultury meksykańskiej, co przejawia się w dramatycznej symbolice i inspirowanych sztuką ludową elementach. Poprzez tematykę jaką podejmowała w swoich obrazach (np. aborcja, choroby, gender, ukazywanie kobiecej nagości, śmierć, poronienia, przemoc, niedoskonałości ludzkiego ciała, erotyzm) nadała współczesnej sztuce feministycznej nowy kierunek.

Auguste Rodin

Prekursor nowoczesnego rzeźbiarstwa. W swoich pracach łączy elementy impresjonizmu i symbolizmu. Szkicowość jego prac sprawia, że światło i cień tworzą „żywą”, wibrującą strukturę.

Alexander Calder

Jeden z głównych przedstawicieli sztuki kinetycznej, członek grupy Abstraction-Création. Jego wizytówką są formy przestrzenne, przeważnie metalowe. Konstruował także wielkie rzeźby plenerowe.

Marc Chagall

Czołowy przedstawiciel kubizmu. W swojej twórczości chętnie wracał do sielankowego okresu dzieciństwa, kiedy pomimo biedy dobrze czuł się w domu rodzinnym – stąd także łatwo zauważalne są wpływy judaizmu. Motywy żydowskie często stanowią tło dla jego artystycznej wypowiedzi. Chociaż trudno jednoznacznie mówić o religijności dojrzałego Chagalla, nie bał się on nigdy przedstawiać w swych obrazach elementów chasydzkiego świata. Ten malarski internacjonalizm sprawił, że uniwersalne przesłanie jego obrazów i witraży staje się czytelne tylko dla osób znających oba europejskie kręgi kulturowe: żydowski i chrześcijański.

Piet Mondrian

Twórca neoplastycyzmu, jednego z najwcześniejszych kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną. Była to nowa „czysta sztuka plastyczna”, którą uważał za niezbędną do stworzenia „uniwersalnego piękna”. Aby to wyrazić Mondrian ostatecznie zdecydował ograniczyć swoje wypowiedzi artystyczne do trzech podstawowych kolorów (niebieskiego, czerwonego i żółtego), oraz dwóch kierunków (poziomego i pionowego).

Piet Mondriaan

Dobre studio bardzo ważne miejsce dla artysty – i choć czasem wyglądają jak kupa śmieci, to właśnie tam narodziły się największe dzieła.

Interesujące? Zobacz kolejnych 6 pracowni.

Zostaw komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość – cz. II - KuKulturze.pl

[…] Interesujące? Zobacz część pierwszą. […]

trackback
Pracownie znanych artystów vs. ich twórczość – cz. III - KuKulturze.pl

[…] Zobacz część pierwszą oraz część […]