Przewodnik po kolorach z 1692 roku

Ci z Was, którzy znają holenderski tym bardziej docenią ten rzadki, historyczny artefakt. Ale bez obaw – nie musicie rozumieć żadnego z opisów, aby zachwycić się niesamowitą ilością pracy Boogerta, która została włożona w to wczesne dzieło pełne miłości do systematycznego podejścia do koloru.

Ludzie doskonale sobie radzili bez taksonomii kolorów przez setki tysiącleci, ale też nie potrzebowali tego w globalnie połączonej kulturze pełnej logo i marek.

Można się spierać, czy świat jaki widzimy teraz byłby możliwy bez ustrukturyzowanych systemów kolorów takich jak Pantone. Mogą one ograniczać świat wizualny i dyktować barwy niejako z góry, ale umożliwiają także międzynarodowe zasady projektowania oraz tworzą języki wizualne, które w łatwy sposób można tłumaczyć na całym świecie. Te okoliczności nie istniały jeszcze w 1692 r., Kiedy holenderski artysta A. Boogert stworzył ogromną, prawie 900-stronicową książkę o kolorze Traité des couleurs servant à la peinture à l’eau.

Wbrew pozorom to wyczerpujące badanie barw obejmujące ręcznie sporządzone opisy oraz setki ręcznie malowanych próbek nie zostało wykonane w celach naukowych lub przemysłowych, ale jako przewodnik dla artystów, pokazujący jak mieszać akwarele, aby uzyskać każdy kolor w spektrum.

Zdygitalizowaną książkę można w całości zobaczyć online pod tym linkiem.

Zostaw komentarz