Selfie jak portret Rembrandta – IBM AI może generować malowane portrety ze zdjęć

IBM stworzył stronę, na którą użytkownik może przesłać zdjęcie swojej twarzy i uzyskać portret w stylu jednego z wielkich, klasycznych malarzy. Wszystko dzięki superkomputerowi Watson.

Narzędzia do konwersji zdjęć na malowane portrety pojawiły się już w przeszłości, ale AI Portraits Ars znacznie się od nich różni – zamiast dodawać „malowaną” warstwę do zdjęcia, analizuje cechy twarzy i używa ich tylko jako podstawy do generowania zupełnie nowego obrazu.

źródło: AI Portraits Ars

Naukowcy z MIT-IBM Watson AI Lab wykorzystali modele GAN (Generative Adversarial Network) do tworzenia wykresów AI, w których dwie sieci neuronowe na podstawie zestawu danych źródłowych są w stanie stworzyć całkowicie nowe dane bardzo podobne do oryginału. W odniesieniu do fotografii oznacza to, że można generować jej nowe wersje zachowując wybrane cechy, np. rysy twarzy.

źródło: AI Portraits Ars

AI Portraits Ars samo wybiera, jakiego dokładnie stylu użyć – w zależności od linii twarzy, charakteru zdjęcia i tła. Jego twórcy piszą: „Podczas konwersji stylu zazwyczaj występuje znaczna zmiana koloru, ale cechy zdjęcia pozostają niezmienione. AI Portraits Ars tworzy nowe formy poza stylem istniejącego zdjęcia. ”

źródło: AI Portraits Ars

Narzędzie może tworzyć obrazy w czasie rzeczywistym w rozdzielczości do 4K. Z dwóch sieci neuronowych jedna uczy się rozpoznawać portrety ludzi, a druga je generuje. Oznacza to m. in., że z bardzo podobnych fotografii można uzyskać kilka różnych wyników, jeśli oświetlenie i kolory na nich są inne.

W świetle trwających kontrowersji wokół FaceApp i wykorzystywania danych użytkownika do uczenia maszynowego ważne jest, aby pamiętać, że przesłane zdjęcia są analizowane na serwerach IBM, ale natychmiast po wygenerowaniu portretu zostaną one usunięte i nie będą wykorzystywane do żadnych innych celów.

Zostaw komentarz