Strona głównaArchitekturastudia architektura - ile lat?

studia architektura – ile lat?

Ile trwają studia architektoniczne?

Wybór studiów, jest jedną z ważniejszych decyzji młodych ludzi. Niektórzy, decydują się na studiowanie architektury, jednak ilość dostępnych kierunków może okazać się przytłaczająca. Jak wyglądają takie studia? Jak długo trwają? Jaką uczelnię najlepiej wybrać i jakie należy spełnić wymagania?

Architektura – ile trwają studia?

Studia architektoniczne zazwyczaj rozdzielone są na dwa etapy: studia pierwszego stopnia – inżynierskie, oraz studia drugiego stopnia – magisterskie. W zależności od wybranej uczelni, pierwszy stopień może trwać 3,5 roku lub 4 lata, natomiast drugi stopień zajmuje 1,5 roku. Już po ukończeniu pierwszego etapu kształcenia, absolwent otrzymuje tytuł architekta. Nieco inaczej wygląda to na studiach architektury wnętrz, na których uzyskujemy tytuł licencjata po 3 latach nauki.

Jak wyglądają studia architektoniczne?

Studenci architektury, w czasie swojej nauki, przede wszystkim tworzą projekty budynków, począwszy od niewielkich obiektów mieszkalnych, po duże zespoły użyteczności publicznej. Oprócz budynków, program obejmuje tworzenie projektów urbanistycznych, a w czasie studiów magisterskich, również projektów renowacji. Takie prace, często biorą udział w konkursach, organizowanych przez wydział w ramach ćwiczeń. W pierwszych semestrach przeprowadzane są zajęcia z rysunku i malarstwa, matematyki, geometrii wykreślnej i fizyki budowli. W ciągu całego procesu kształcenia, studenci uczestniczą na ćwiczenia i wykłady z historii architektury, na których uczą się o ważnych wydarzeniach, budynkach i elementach, różnych stylów architektonicznych. Kolejną istotną częścią kształcenia są zajęcia z konstrukcji i budownictwa oraz laboratoria komputerowe, w czasie których poznaje się programy potrzebne do pracy, takie jak AutoCAD, Revit, Archicad czy 3ds Max. Oprócz tego, studenci muszą odbyć obowiązkową praktykę zawodową.

Co zrobić, żeby dostać się na architekturę?

Żeby dostać się na kierunek architektoniczny, niestety, sama matura nie jest wystarczająca. Kandydaci muszą najpierw przejść przez egzamin wstępny z rysunku.  Zadanie obejmuje zazwyczaj rysunek jakiegoś tematu związanego z architekturą oraz rysunek martwej natury lub postaci. Taki sprawdzian pozwala na ocenę wiedzy i predyspozycji kandydatów na studia. Dlatego właśnie, osoby chcące dostać się na architekturę, podejmują dodatkowe zajęcia, na długo przed studiami. Należy pamiętać, że nie trzeba mieć wielkich zdolności artystycznych, ponieważ rysunek architektoniczny można wyćwiczyć. Wyniki matur, które są brane pod uwagę w czasie rekrutacji to zazwyczaj matematyka podstawowa i rozszerzona oraz język obcy. Niektóre z uczelni wymagają też przedmiotów dodatkowych, takich jak fizyka czy geografia.

Jaką uczelnię wybrać?

W całej Polsce, studia architektoniczne oferuje kilkadziesiąt wydziałów. Najlepsze z nich znajdują się na Politechnikach: Warszawskiej, Gdańskiej, Śląskiej, Wrocławskiej, Krakowskiej i Poznańskiej. Każda z nich ma swoje zalety, dla których warto je wybrać. Największa ilość kandydatów, zazwyczaj jest w Warszawie oraz Krakowie. Jednak studia architektoniczne to nie tylko politechnika. Swoje programy oferują też Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego czy Uniwersytet Zielonogórski. Najbardziej ambitni kandydaci, mogą spróbować swoich sił na uczelniach zagranicznych. Do europejskiej czołówki zaliczają się TU Delft w Holandii, University College of London w Wielkiej Brytanii i ETH Zurich w Szwajcarii.

POWIĄZANE POSTY