Strona głównaMalarstwoStyle w malarstwie

Style w malarstwie

Sztuka malarstwa

Od wieków malarstwo uznawane jest za wysublimowaną dziedzinę sztuki. Dynamiczny rozwój malarstwa na przestrzeni lat sprawił, że pojawiały się różne kierunki i nowe style w zależności od okresu twórczości danych malarzy. Wielu z nich do dziś cieszy się uznaniem na całym świecie, a ich wybitne dzieła ukazywane są na światowych wystawach.

Malarstwo – rozwój na przestrzeni wieków

Malarstwo jest sztuką plastyczną. Ludzie już od najwcześniejszych lat tworzyli malunki, dając w ten sposób wydźwięk swojej kulturze. Wiele z najwcześniej zachowanych dzieł znacznie różni się od tych, które powstały w późniejszych wiekach. Mimo że pierwsze obrazy pojawiały się na skałach są one częścią historii rozwoju malarstwa, które należy doceniać. Dzisiaj malarze tworzą swoje dzieła najczęściej na płótnie używając do tego różnorodnych technik malarskich. Jednak nie ma ograniczeń co do faktury, na której można tworzyć. Często do malowania wybierana jest deska, mur, papier lub inne innowacyjne przedmioty. Sztuka zmienia się w zależności od okresu tworzenia artystów. Każda epoka miała swój klimat, skupiała się na konkretnych aspektach życia, które akurat były dla społeczeństwa najważniejsze. Malarz posługuje się kolorami, kształtami, różnymi fakturami oraz liniami. Malarstwo to sztuka uporządkowana, dzieła są zazwyczaj dwuwymiarowe, niekiedy z elementami przestrzennymi. Kompozycja obrazu ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ to od niej zależy, jak dane dzieło będzie wyglądało, jaki będzie miało wydźwięk i co będzie w nim najważniejsze. Rozmieszczenie postaci, dobranie odpowiedniej kolorystyki, to jedne z najważniejszych warunków stworzenia dzieła wyjątkowego i ponadczasowego.

Rodzaje malarstwa

Założona w 1648 roku francuska Królewska Akademia Malarstwa i Rzeźby stworzyła hierarchię tematów malarskich. Na najwyższym szczeblu postawiono malarstwo historyczne, które w swoim pojęciu mieści przede wszystkim tematy religijne, alegoryczne, literackie, historyczne oraz mitologiczne. Kiedy zastanawiamy się, do jakiej kategorii zaliczyć obraz znajdujący się przed nami, z pomocą przyjdzie klasyfikacja rodzajowa malarstwa. Z tych najpowszechniej znanych rodzajów wyróżniamy bowiem:

  • portrety
  • pejzaże
  • martwą naturę
  • akty
  • weduty
  • animalistykę
  • mariny

Style w malarstwie

Malarstwo wciąż się rozwija, sztuka dostosowuje się do warunków w jakich powstaje. Współczesność jest tak różnorodna, wciąż udoskonalane są nowe dziedziny życia, technika jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Wszystko to, czym otacza się człowiek w danym momencie ma wpływ na jego styl twórczy. Malarstwo wymaga kreatywności i niekonwencjonalnych rozwiązań. Dlatego tak wielu malarzy zapisało się na kartach historii, dając początek nowym stylom malarskim lub rozwijając ich potencjał. Ekspresjonizm w malarstwie ma za zadanie wyrazić uczucia artysty, charakterystyczna jest dla niego przede wszystkim deformacja i ostre kontury przedmiotów, z łatwością dostrzeżemy te cechy w dziele „Krzyk” Edvarda Muncha. Impresjonizm, pionierem tego stylu był Claude Monet. Jego obraz „Wschodzące słońce” z łatwością dostrzeżemy ulotne chwile, rozmyte barwy, emocje oraz dynamiczność. Powstały we Francji na początku XX wieku kubizm to styl, który odrzuca wszelkie dotychczasowe reguły malarskie, luźno zestawia ze sobą wszelkie elementy, wykorzystuje nieoczywiste kształty i stosuje metody kolażu. Pablo Picasso w obrazie „Dora Maar” ukazuje właśnie to stylowe nowatorstwo. Klasycyzm w malarstwie przejawia się umiarkowaniem, dba o realizm i właściwe proporcje. Nie skupia się na widocznych kontrastach, barwy są stonowane, co można zauważyć w dziele Nicolasa Poussina „Parnassus”. Ostatnim z najpopularniejszych stylów jest modernizm. Powstały w latach 60. XIX wieku stosuje nowe techniki malarskie oraz materiały, wyróżnia się ekspresyjnym użyciem kolorów. Modernizm to odkrycie nowego znaczenia sztuki, które dostrzegalne jest w obrazie „Tancerz w niebieskiej sukience” Henriego Matisse.

POWIĄZANE POSTY