Szybka, sześciominutowa podróż przez sztukę współczesną

Czyli od „Śniadania na trawie” po malarstwo Jacksona Pollocka.

Nawet ci, którzy nie są dobrze zaznajomieni z twórczością Jacksona Pollocka wiedzą, że jego obrazy zaliczamy do ekspresjonizmu abstrakcyjnego (choć wciąż wydają się prześlizgiwać do innych kategorii). Pomimo ponad sześćdziesięciu lat po jego śmierci, ten charakterystyczny styl wciąż wyróżnia się i inspiruje. Ale jak daleko naprawdę zaszła sztuka współczesna?

Puschak poszukuje początku sztuki współczesnej, którą niektórzy odnajdują na początku lat 60. XIX wieku w wysoce symbolicznym dziele Edouarda Maneta „Śniadanie na trawie”. To właśnie od tego momentu stopień abstrakcji w malarstwie nasila się wraz z każdym kolejnym ruchem artystycznym.

Édouard Manet, Śniadanie na trawie

Skompresowana, sześciominutowa podróż, którą przeprowadza Puschak obejmuje również post-impresjonizm, dzieła Van Gogha, Kandinskiego, Picassa oraz dadaizmu i manifestu surrealistycznego – wszystko w czasie niecałych stu lat! Szybko zmieniający się świat wniósł ogromny wkład w sztukę współczesną, a twórczość samego Pollocka pozostaje przykładem jak niewiarygodna może być ludzka kreatywność. Zapraszamy na film 🙂

Zostaw komentarz